Hangi baharat kadınlara, hangi baharat erkeklere iyi geliyor?

Baharatlar sadece yemeklerimize tat vermekle kalmıyor, aynı zamanda sayısız sağlık problemine de iyi geliyorlar. Ancak baharatları kontrolsüz bir şekilde kullanmak da sağlık açısından riskli olabiliyor. Peki hangi baharat hangi sağlık sorununa iyi geliyor?

23 Nisan 2019, Salı 14:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Önceki Fotoğraflar
TARÇIN HAFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR

TARÇIN HAFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR

  • Kan şekerini dengelemesiyle tanınan ve bu özelliği ile diyabetik hastalara önerilen tarçın bazı diyabet ilaçları ile etkileşime girebilir. Diyabet hastalarının tarçın kullanımı ile ilgili doktorlarına danışması önemlidir.


  • Kolesterol üstünde de dengeleyici etkisi olan tarçının antioksidan, antiseptik ve antibakteriyel özellikleri de vardır. Kanın pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olan tarçın zengin lif içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştırır.


  • Lösemide kanser hücrelerinin çoğalma riskini düşürür. Tarçın sakızı çiğnemek veya koklamak hafızayı güçlendirir, Alzheimer gibi hastalıklarda yardımcı olarak kullanılabilir.


ZERDEÇAL OSTEOPOROZA KARŞI KORUYOR

ZERDEÇAL OSTEOPOROZA KARŞI KORUYOR

Zencefil ailesinden olan ve Hindistan safranı olarak da bilinen zerdeçalın kullanım alanları da safranla benzerlik gösterir.


  • Antienflamatuvar, antioksidan, antitümör özellikleri olan zerdeçal Alzheimer gibi hastalıklarda kullanılır.


  • Kolon, prostat, pankreas, meme kanserlerinde tedaviye ek olarak kullanılabilir, ancak öncesinde hekime danışmak önemlidir. Artrit, pankreatit, enflamatuvar bağırsak hastalıklarında ağrıyı azaltıcıdır.


  • Safra taşına karşı doğal bir koruyucudur.


  • Kan basıncını düzenler, osteoporoza karşı da koruyucu özellikleri bulunur. Zerdeçalı günlük beslenmesine dahil etmek isteyenler pilav, makarna, et yemekleri, yumurta, çorba gibi yemeklere ekleyebilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Obezite riski 6 saatten az uyuyanlarda daha fazla