Hayalet Uçak dikey iniş için hazır

Lockheed Martin'in ürettiği "hayalet uçak" olarak bilinen F-35B Şimşek II'nin, kısa kalkış ve dikey iniş testleri için hazırlıklarına başladı

19 Kasım 2009, Perşembe 14:57
A A

F-35B Şimşek II, radarda görünmezlik dışında, sesten hızlı uçabilme, kısa kalkış ve dikey iniş (STOVL) özelliklerine sahip bulunuyor.

Lockheed Martin’in şef test pilotu Jon Beesley tarafından ilk kez Teksas’tan havalanarak ilk uçuşunu tamamlayan F-35B’nin özellik testlerini yine Jon Beesley gerçekleştirecek.

İNGİLTERE VE İTALYA DA KULLANACAK

F-35B’lerin ABD Deniz Kuvvetleri’nde şu an kullanılan AV-8B STOVL, F/A-18 ve EA-6B taarruz uçaklarının yerlerini alması bekleniyor. Uçakların ayrıca İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Kraliyet Donanması, İtalyan Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri tarafından da kullanılması bekleniyor.

Radarda görünmezlik özelliğine sahip, süpersonik, çok fonksiyonlu 5. nesil taarruz uçağı olma özelliğini taşıyan F-35 Şimşek II modeli, özellikle daha düşük operasyonel ve destek giderleri ile de dikkati çekiyor. ABD’li savunma devi F-35 taarruz uçağını Northrop Grumman ve BAE Systems ile birlikte üretiyor.

HAYALET UÇAĞA İKİ YENİ MOTOR

Locheed Martin’in, iki ayrı F-35 motorunu geliştirmek için çalıştığı belirtildi. Bunlardan, Pratt & Whitney F135, GE Rolls-Royce ise Taarruz Uçağı Motor Ekibi F136’yı geliştiriyor. Merkezi Bethesda, Maryland’de bulunan savunma sanayi şirketi Lockheed Martin’in dünya çapında 140 bin çalışanı bulunuyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.