Her karın ağrısı apandisit değildir!

Çocuklarda karın ağrısı problemiyle sık sık karşılaşılıyor ve ilk akla gelen ise apandisit oluyor. Ancak her ağrı, apandisit ağrısı değildir! Ağrının nedeni şunlar da olabilir...

A A
Her karın ağrısı apandisit değildir!

Göbek çevresinde başlayan, genellikle 6-8 saat sonra sağ alt kasığa yerleşen ağrı ile ağrı başladıktan sonra görülen kusma, iştahsızlık ve halsizlik, apandisite işaret ediyor. Apandisit, toplum genelinde %7 oranında görülürken, karşılaşılan tüm hastaların %1'ini 0-15 yaş arası çocuklar oluşturuyor.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Nadir Tosyalı çocuklarda karın ağrılarının önemsenmesi gerektiğini belirtiyor ve apandisitin ağır tablolara neden olmadan kontrol altına alınmasının önemini vurguluyor.

Çocuğunda apandisitten şüphelenen anne ve babaların, çocuklarının karın ağrısını geçirmek için evde ağrı kesici vermemesi, soğutma ya da sıcak uygulaması yapmaması ve karın ağrısını baskılamadan çocuğu hastaneye getirmesi gerektiğini belirten Op. Dr. Tosyalı, "Karın ağrısı farklı yöntemlerle baskılanmaya çalışılarak zaman kaybedildiğinde apandisit patlıyor ve içinde biriken çok sayıda mikroorganizma kanı zehirlemeye başlıyor" diye bilgi veriyor.

Apandisit şüphesinde çocuğun öyküsünün iyi alınması gerektiğini aktaran Op. Dr. Tosyalı şöyle devam ediyor:

"Öykünün ardından klinik bulgular tanımlanıyor ve iyi bir fizik muayene ile çok önemli ipuçları elde ediliyor. Apandisit tanısı konduktan sonra, gelişen teknoloji ve etkin antibiyotikler sayesinde uygun ameliyat şartları sağlanana kadar hasta hazırlanıyor. Kusması ve enfeksiyonu olan hastayı hemen ameliyata almaktansa, damar yolunu açarak vücudun gereksinim duyduğu sıvı ve elektroliti yerine koyup, uygun ağrı kesici ve antibiyotiklerle daha güvenilir şartlarda ameliyata alıyoruz. Ameliyattan sonra hasta genel olarak 12 saat sonra yemek yiyebiliyor, 24 saat sonra da taburcu ediliyor."

APANDİSİT AĞRISI HANGİ AĞRILARLA KARIŞTIRILIYOR?

Barsak iltihabı
Boğaz enfeksiyonu sonrası karın içinde beze oluşumu
İdrar yolları enfeksiyonu
Karın zarı iltihabı
Karıniçi barsak örtüsünün dönmesi (torsiyon)
İçi boş organ delinmesi
Karıniçi yangı veya iltihaplanma
Kasık bölgesine ait olaylar, boğulmuş kasık fıtığı
Yumurtalık kistlerinin kanaması, çatlaması
Karın içerisinde kalmış testisin dönmesi (torsiyon)
İkinci kör barsak varlığı
Diyabetin ilerlemiş klinik tablosu
Akut romatizmal ateş
Hemofili hastalarında karın içi kanamalar
Sağ akciğerde zatürre
Kabızlık
Kawasaki hastalığı
Crohn hastalığı
Kanamalı üriner sistem hastalıkları (Hemolitik üremik sendrom)
Ailevi Akdeniz ateşi
Psikolojik nedenler

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Seksi kalçaların sırrı!