Hisarlar Makina Hintlilere satıldı

Hisarlar Makina Hintlilere satıldı

Hintli endüstri topluluğu Mahindra & Mahindra, Hisarlar Makina'nın yüzde 75.1'ini satın aldı

20 Ocak 2017, Cuma 13:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Hintli endüstri topluluğu Mahindra & Mahindra Türkiye'de bayi ağına sahip olmak ve Avrupa'daki tarım makinaları ürünlerinin sayısını artırmak için tarım makinaları üreticisi Hisarlar Makina'nın yüzde 75.1'ini satın aldı. 

Hisarlar Makina Türkiye'nin ilk yerli 4x4'ünü üretmişti.
 

71 MİLYON SERMAYE KATKISI YAPACAK


Hintli şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada, anlaşmanın mali değer veya ayrıntıları yer almadı, ancak Mahindra’nın Hisarlar’a 71 milyon lira sermaye katkısı yapacağı ve yaklaşıK üç ayda tamamlanmasının beklendiği belirtildi.

Şirketin yönetim kurulunda çoğunluğu Mahindra’ya verecek anlaşma çerçevesinde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) da payını yüzde 18.7’ye yükseltecek ve yönetim kurulunda te
 

İKİ ÜRETİM TESİSİ 85 BAYİSİ VAR


Şirketin sahibi Türker ailesinin ise payı yüzde 6.2 olacak. Mahindra’nın satın almasıyla birlikte Franklin Templton grubuna ait Darby adlı özel sermaye fonu da şirketten çıkmış olacak.  Açıklamaya göre Ziraat makinaları, traktör kabini ve parçaları üreten Hisarlar Makine, 208 milyon lira olan 2015 satış gelirlerinin yüzde 35’ini ihracattan sağladı. Türkiye’de iki üretim tesisi ve 85 bayiden oluşan dağıtım ağı olan şirket 820 kişiye istihdam sağlıyor. 


1974’TE TEMELLERİ ATILDI 


Hisarlar Makina’nın kuruluş tarihi 1974 yılına uzanıyor. Firma Türkiye’nin ilk yerli 4×4 arazi aracı TURKAR’ı üretmekte. 
 

DEV FİRMALAR PEŞ PEŞE SATILIYOR


Son 6 aylık süreçte, Borajet, Peyman, Polisan ve Banvit gibi devler satıldı.
 

BORAJET'İ AMERİKALILAR SATIN ALDI


İş adamı Yalçın Ayaslı'ya ait Borajet Havayolları geçtiğimiz Aralık ayında  260 milyon dolar ödeyen SBK Holding'e satıldı. Türkiye'nin yurt için yurt dışı birçok noktaya uçuşu bulunan havayolu şirketini Amerikalılar satın aldı.

Bünyesinde 12 yolcu uçağı ve bir de iş jeti bulunan Borajet'te 500 kişi çalışıyor. İş adamı Yalçın Ayaslı'nın sahibi olduğu yüzde 100 hissenin tamamının SBK Holding'e geçmişti.
 

PEYMAN DA SATILDI


Özel sermaye fonu Bridgepoint, hissedarları arasında Esas Holding'in de bulunduğu kuruyemiş üreticisi Peyman'ı geçtiğimiz Haziran ayında 110 milyon dolara satın almıştı.


POLİSAN JAPONLAR'A SATILMIŞTI


Polisan Boya'nın yüzde 50'si geçtiğimiz Ekim ayında dünyanın ilk 10 boya üreticisinden biri olan Japon Kansai Paint tarafından 113,5 milyon dolara satın alınmıştı.
 

BANVİT DE BREZİLYALILAR'A SATILDI


Banvit'in yüzde 79,48'ine denk gelen hisselerinin tamamının satışına ilişkin 9 Ocak 2017 tarihinde hakim hissedarlar ile Brezilyalı BRF S.A.’nın bağlı ortaklığı olan BRF GmbH arasında hisse satış sözleşmesi imzalandı. Yarım asırlık Banvit, Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde üst sıralarda yer alıyor.


HİSSE BAŞINA 11,51 TL 


Banvit’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:  “Sözleşme’de satın alma bedeli hisse başına 11,51 TL olarak belirlenmiş olsa da anılan tutar Sözleşme’de belirtilen ABD Doları/Türk Lirası döviz kuruna göre ABD Doları üzerinden yapılacak olup, Rekabet Kurulu izni ve Sözleşme’de belirlenen diğer gerekli ön koşulların sağlanması akabinde hisse devrinin yapılacağı tarih itibariyle gerçekleştirilecek ve Banvit'in 2016 yılı performansına bağlı fiyat uyarlamalarına tabi olarak değişebilecektir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER SGK Başkanı Yılmaz: İşten çıkarmalarda olağanüstü durum yok