İcra hakkında bilinen temel yanlışlar

İcra hakkında bilinen temel yanlışlar

www.icralik.com'un genç kurucusu Can Emrah Özoral ''Türk halkının icra konusunda az ya da yanlış bilgi sahibi olduğunu ve icra ile ilgili yıkılması gereken tabuları olduğunu'' söyledi.

26 Mart 2012, Pazartesi 09:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Can Emrah Özoral icra ile ilgili bilinen başlıca yanlışları şöyle sıraladı:

YANLIŞ: İcradan bir mal satın almak dinen caiz değildir.
DOĞRU:
İcra caizdir. Elimizde bu konuda Diyanet’ten ve Alo Fetva’dan alınmış ‘icra caizdir’ fetvası var. Ayrıca birbirinden değerli ilahiyatçılar da ortak paydada birleşip icranın caiz olduğuna dair görüş verdiler. Diyanet’in fetvası şöyle: “İslam hukukçularının çoğu haczi caiz görür. Bu şekilde satılan malı almak da helaldir. Bu hükme varırken en önemli hukuki dayanak, Peygamberimizin, Muâz b. Cebel’in mallarına haciz koyup sattırması ve elde edilen parayı alacaklılara dağıtmasıdır. Hz. Ömer de Üseyfi’el-Cühen adında bir kişinin mallarına haciz koyup sattırmış ve parayı alacaklılara dağıtmıştır... Haczedilen malın satışının caiz olması, onların alınmasını da caiz kılar.”

YANLIŞ: Ağlayanın malı gülene hayır etmez inanışı.
DOĞRU:
İcra ihalelerine katılmak istenmemesinin en önemli sebeplerinden biri zor durumda kalmış bir insanın malını alarak ona kötülük yapıldığına olan inançtır. Oysaki icraya düşmüş bir kişiyi ağlatan şey borcunu kapatmak mal varlığının satılmasından çok, o malının icra ihalelerine katılım olmaması durumunda çok ucuza satılmasıdır. Sanılanın aksine icra ihalelerine katılarak düşene tekme vurulmuyor. İcra ihalelerine katılarak borçluya yardım ediliyor. Malı icraya düşmüş borçluya yardım etmenin en iyi ve en masrafsız yolu ihaleye katılıp teklif vererek borçlunun malına biçilen bedeli yükseltmektir.

YANLIŞ: Bir yerde icra adı geçiyorsa mutlaka orada mafya vardır. İcra ihaleleri mafyanın tekelindedir.
DOĞRU:
Kısmen doğru olan bu yargı 2008 yılında icralik.com’un kurulması sonucu ihaleye katılımcı sayısının ciddi bir şekilde artması ve icra ihalelerine legal yollarla katılımın sağlanmasıyla artık geçerli değil. İcra ihaleleri mafyanın elinde değil ancak ihalelere katılım olmadığında bu durumu bazı gruplar kendi çıkarları için kullanabiliyorlar. Yedieminler’e ve İcra Müdürlükleri’ne isteyen herkes gönül rahatlığıyla, hiçbir korku taşımadan gidip icra ihalelerine katılıp mal varlığı edinebilir. 

YANLIŞ: İcra demek borçlunun mal varlığının en ucuza satılması demektir.
DOĞRU:
Borçlunun malının ucuz fiyattan satışa çıkmasının sebebi tüm muhtemel alıcıların açık artırmaya katılmasını sağlayarak mal varlığını en yüksek fiyata satabilmektir. Açık artırma; alıcılar arasında rekabet yaratmak suretiyle, satın alınacak nesneye en yüksek fiyatı verecek alıcıyı bulmak için uygulanan bir satış yöntemidir. Açık artırmada mal, en yüksek fiyatı veren müşteriye satılır. Müzayedeler en iyi satış yöntemidir.

YANLIŞ: İcradan mal almak güvenli değildir, çünkü icrada ne aldığını bilmeden alırsın.
DOĞRU:
Belki profesyonel destek almadan icra ihalelerine katılırsanız, nasıl bir ev ya da araç aldığınızı bilmiyor olabilirsiniz. Ancak günümüzde gayrimenkullerde fotoğraflama, araçlarda ekspertiz araştırması, dosya takibi profesyonel hizmetler alabilirsiniz.

YANLIŞ: İcra ihalelerine bireysel katılım yapılmak zorundadır
DOĞRU:
Bu da doğru değildir. İcra ihalelerine istenirse sizin yerinize bir avukatta katılabilir ya da icralik.com gibi aracı şirketler de katılabilir. Siz de oturduğunuz yerden en uygun fiyatlara istediğiniz menkul ya da gayrimenkule sahip olabilirsiniz.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER BDDK'dan uyarı: İtibar etmeyin