İdlib'in güneyine takviyeli TSK kalkanı

İdlib'in güneyine takviyeli TSK kalkanı

Suriye'nin Türkiye sınırı yakınındaki İdlib vilayetinin geleceğiyle ilgili olarak gözler yarın Soçi’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yapacağı görüşmeye çevirilirken, TSK’nın İdlib’e takviyesi devam ediyor

16 Eylül 2018, Pazar 08:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Takviyelerin Rusya ve rejim güçlerinin saldırıda bulunduğu İdlib’in güney ve güneybatısındaki kırsal bölgeye yakın yerlerdeki gözlem noktalarına yapılması dikkat çekti. Hama’nın kuzey ve kuzeybatısına denk gelen bu bölgelerde rejim güçlerinin tank ve topçu birlikleri bulunuyor. 

Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre, TSK’nın takviyede önceliği şu an durumun sakin olduğu İdlib güney kesimine vermesi, rejime karşı güçlü bir mesaj ve ‘kalkan oluşturma’ olarak yorumlandı. 

Dört gün önce en güneydeki Morik gözlem noktasına tank, fırtına obüsü ve ateş destek unsuları takviyesi yapan TSK, dün de İdlib’in güneybatısına denk gelen 10 ve 11 numaralı Zaviye ve Cis eş Şuğur’a bağlı İştebrak gözlem noktalarına takviyede bulundu. Bu gözlem noktaları ile bağlantı yollarına tank, diğer zırhlı araçlar ile ateş destek unsurları konuşlandırıldı. TSK böylece, güneybatıda Türkiye sınırına çok yakın Zeytinlik’i de kapsayabilecek şekilde İştebrak, Zaviye ve Morik hattındaki gözlem noktaları ile birliklerini olası bir saldırıya karşı güçlendirmiş oldu. 

Yabancı haber ajansları, güneydeki kırsalda evlerini terk eden sivillerin güvenli olması nedeniyle Türk gözlem noktaları yakınlarında açık araziye kurdukları derme çatma çadırlara yerleştiklerini duyurmuştu. 

TSK önceki gün de Türkiye sınırı yakınındaki 1 numaralı gözlem noktasının bulunduğu Salva ile 2 numaralı gözlem noktasının bulunduğu Samaan Kalesi köylerini takviye etmişti. Bu gözlem noktaları yakınlarında da kamplar bulunuyor.

EVLERİN ALTI SIĞINAK OLDU

SURİYE rejiminin Deraa kentini ele geçirmesinin ardından yeni hedef olarak belirlediği İdlib’e, Rusya’nın desteğiyle hava saldırısı başlatmasının ardından 4 milyon kişinin yaşadığı kentte tedirginlik başladı.

Rusya ve Suriye uçaklarının kırsalını bombaladığı İdlib’de rejim birlikleri karadan da aynı bölgeleri ateş altına aldı. Hava saldırılarının başlamasının ardından hayatlarından endişe eden siviller, evlerinin altını sığınağa dönüştürdü. Bazen tüm günlerini sığınakta geçiren siviller şunları söylüyor:

“Tek isteğimiz bir an önce bu saldırıların son bulması. Savaşın ve bombardımanın en büyük ve tek mağduru biz oluyoruz. Hava bombardımanlarının başlamasının ardından burada tüm aileler evlerinin altını sığınağa dönüştürdü. Uçak sesi duyunca hepimiz koşarak sığınağa giriyoruz ve saldırıların son bulmasını bekliyoruz. İnşallah bir an önce dünya sesimizi duyar ve saldırılar son bulur.” DHA


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Güne Başlarken | 30 Ekim 2020