İhracatta kan kaybı durdu

İhracat ekimde artışa geçti. TİM verilerine göre ekimde 9 milyar 945 milyon dolar ihracat yapıldı

02 Kasım 2009, Pazartesi 05:00
A A

İHRACATTA KAN KAYBI DURDU

Ekimde dış ülkelere yapılan satışlar geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.62 yükseldi  Yıllık 94.7 milyar dolar Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ekimde Türkiye’nin ihracatı, geçen yıl aynı döneme oranla yüzde 4.62 artışla 9 milyar 945 milyon dolar oldu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi bu ayki ihracat rakamlarını yazılı açıkladı. Büyükekşi, yılın on ayında ihracatın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29.52 azalışla 78 milyar 821 milyon dolar olduğunu belirtti. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 28.47 gerilemeyle 94 milyar 702 milyon dolara indi.

OTOMOTİV TEKSTİLİ GEÇTİ

Ekimde ihracatın yüzde 83.88’i sanayi grubunda gerçekleştirildi ve burada ihracat yüzde 6.47 arttı. İhracatın yüzde 13.97’sini oluşturan tarımda dış satışlar yüzde 3.06 düştü. Alt sektörlerden taşıt araçları ve yan sanayisinde ihracat yüzde 17.54, hazır giyimde yüzde 21.58 yükseldi. Bu iki sektör ekimde 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. İhracatı en çok artan sektör yüzde 41.96 ile zeytin ve zeytinyağı, ihracatı en çok azalan ürün yüzde 51.46 ile tütün oldu.

EKİM DÖNÜM NOKTASI OLDU

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, kriz nedeniyle bu yıl ihracatın üçte bir oranında gerilediğini hatırlatarak şöyle konuştu: “Ancak, ekim ayı bizim için bir dönüm noktası oldu. Gerileme artık durdu, krizden çıkış başladı. Bundan sonraki aylarda da ihracat artışı bekliyoruz. ‘Kriz bitti, tempolu büyüme başladı’ demek için daha erken ama küresel düzeyde bir toparlanma yaşanıyor. Yeni dönemde ihracatın artması için tüm aktörlerin destek vermesi gerekiyor.”

KOMŞULARLA TİCARET ARTTI

Kriz sonrasında pazar çeşitliliği için ihracatta yakın ülkelere ağırlık vermeye başladıklarını hatırlatan Mehmet Büyükekşi, “Gerilemenin durmasında küresel pazarlardaki gelişmeden ziyade, komşu ve çevre ülkeler stratejisinin etkisi var. Ocak-ekim döneminde en büyük ticaret ortağımız Avrupa oldu ama ihracattaki payı yüzde 48.2’ye geriledi. Ortadoğu’nun payı yüzde 16.9, Afrika’nın payı 10.4, Bağımsız Devletler Topluluğu’nun payı yüzde 9.1 oldu” diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.