İkinci el otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler

Motorlu Taşıtlar Vergisi'ndeki (MTV) sert yükseliş sonrası otomobil alma planı yapanlar ikinci el araçlara yönelti. Peki, ikinci el araç almak isteyenler öncelikle nelere dikkat etmeli? Henüz kontağı çalıştırmadan cebinizden çıkacak paradan haberiniz var mı? İşte 9 maddede ikinci el oto almadan dikkat edilmesi gereken 9 kural.

24 Haziran 2014, Salı 20:27
A A

POSTA.COM.TRMotorlu Taşıtlar Vergisi’ndeki sert yükseliş sonrası otomobil alma planı yapanlar ikinci el araçlara yönelti. Peki, ikinci el araç almak isteyenler öncelikle nelere dikkat etmeli? Henüz kontağı çalıştırmadan cebinizden çıkacak paradan haberiniz var mı? İşte 9 maddede ikinci el oto almadan dikkat edilmesi gereken 9 kural.

1- Öncelikle aldığınız aracı, ödediğiniz fiyatın üzerinde bir fiyata satma şansınız çok az. Henüz kontağı çevirmeden aldığınız ikinci el araç yüzde 10 ile yüzde 20 arasında bir değer kaybı yaşıyor. Eğer yatırım için ikinci el araç alıyorsanız, biliniz ki yanlış yoldasınız.

2- İkinci el aracınızı satın aldıktan sonra ödeyeceğiniz tek bedelin benzin ya da mazot olduğunu sanıyorsanız, büyük bir yanılgı içerisindesiniz. Yılda iki taksitte ödeyeceğiniz araç vergisi, kasto, trafik sigortası, periyodik bakımlar, araç muayenesi gibi masrafları da bütçenizin gider kalemine yazmanız gerekiyor.

3- Dizel ya da benzinli araç tercihi de oldukça önemli. Yılda 18 bin km’nin üzerinde yol yapan kullanıcıların dizel araç tercihinde bulunmaları yakıt tüketimi açısından oldukça dikkat edilmesi gerekn bir nokta. Ancak bakım sıklığı ve ücretine geldiğinizde dizel araçların bu noktada dezavantajlı olduğu görülüyor.

4- Eğer ilk kez bir araç satın alacaksanız hiç komplekse girmeden araç bilgisine güvendiğiniz bir kişiyle araç başına gidin. Satın alacağınız aracı incelemekten ve incelettirmekten çekinmeyin. Gerekirse aracı satın alacağınız kişinin bölgesi dışında bir teknik serviste ya da güvendiğiniz bir ustaya aracı mutlaka incelettirin.

5- Araç kilometresi de satın alımı yapılmadan dikkatle bakılması gereken bir ayrıntı. Her ne kadar yasal engeller sözkonusu olsa da bazı merdivenaltı yerlerde araç kilometresi düşürülebiliyor. Araç yaşı, kullanılan il ve kullanıcıların meslekleri üzerinden bir kilometre tahmini yapılabilir ancak yetkili servislerde yapılan bakımlar üzerinden gidilerek kilometrenin doğruluğu araştırılabilir.

6- Bir diğer dikkat edilmesi gereken detay, yedek parça ve bakım giderleri. Eğer Türkiye’de yaygın bir servis ve yedek parça ağı varsa bu sizin için bir avantaj. Öte yandan araç bakımlarını mali olarak güçlü olduğunuz dönemlerde hallederseniz, olası gecikmeler ve ertelemelerden doğabilecek arızaların önüne geçmiş olursunuz.

7- Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi (TRAMER) sisteminden aracınızın kaytı bilgilerini mutlaka sorgulayın. Borcu olup olmadığını kontrol edin. Araç ruhsatındaki şase numarası ile otomobildeki şase numarasını mutlaka karşılaştırın.

8- Araç motor ve yağ durumundan anlıyorsanız gerekli incelemeyi yapın. Eğer anlamıyorsanız bir usta ya da yetkili serviste motor ve yağ kontrollerini mutlaka yaptırın.

9- Artık birçok otomobil markası ikinci el satışı da gerçekleştiriyor. Maliyet olarak diğer oto sahiplerinden biraz daha maliyetli olan bu noktalardan yapılan satışlar muhatap açısından kritik öneme sahip.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.