İltihaplı bağırsak hastalıkları çocuklarda ve bebeklerde de görülüyor

İltihaplı bağırsak hastalıkları çocuklarda ve bebeklerde de görülüyor

İnflamatuvar (iltihaplı) bağırsak hastalıklarının sebebi kesin olarak bilinmiyor. Uzmanlar tüketilen besinlerin yanı sıra hastalıkta genetik altyapının ve çevresel koşulların da önemli bir rol oynadığını belirtiyor. Bunun yanı sıra yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda ve bebeklerde bağırsak enfeksiyonu görülebiliyor ve tedavi edilmesi gerekiyor.

21 Temmuz 2020, Salı 11:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı (İBH) sindirim sistemi kanalının yüzeyinde süreğen (kronik) inflamasyon olması durumudur. İnflamasyon (iltihap), sindirim kanalının yalnızca bir kısmında örneğin kalın bağırsakta bulunabilir ancak ağızdan başlayarak anal kanala (makata) kadar sindirim kanalı boyunca herhangi bir yerde de ortaya çıkabilir. İBH genelde ülseratif kolit ve Crohn hastalığı olmak üzere iki ayrı tipte oluşur.

Hastalığın nedeniyle ilgili olarak yıllardır birçok teorinin ortaya atıldığına dikkat çeken İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yusuf Ziya Erzin, “Bunlardan bazılarının rafine şeker tüketimi, pastörize süt içilmesi ve besinlerin dondurulması olarak belirtilmekte ancak hastalığın nedeninin bu kadar basit olmadığı ve genetik altyapının hastalıkta önemli rol oynadığı düşünülmekte ve sonuç olarak bilim adamları bireysel genetik, bağışıklık sistemi ile çevrenin bir araya gelerek İBH’ya neden olduğuna inanıyorlar” dedi.

Çocukluk çağında da görülüyor

İBH’nın en dikkat çekici belirtileri arasında karın ağrısı, ishal, kanlı dışkılama, yüksek ateş, ağrılı bağırsak hareketleri ve kilo kaybına ek olarak bel ağrısı, eklem ağrıları, göz ve cilt ile ilgili bağırsak dışı yakınmaların da yer aldığını belirten Prof. Dr. Yusuf Ziya Erzin, 15 ve 35 yaşları arası İBH gelişimi riskinin en yaygın olduğu yaş aralığı olduğunu kaydetti.

Prof.Dr. Yusuf Ziya Erzin sözlerine şöyle devam etti:

Bununla birlikte, 3 yaş civarındaki çocuklara da bu hastalığın teşhisi konulmaktadır. Teşhisin arttığı bir diğer yaş aralığı da 50-55 yaş aralığıdır.

Prof.Dr. Yusuf Ziya Erzin ayrıca hastaların İBH teşhisi aldığında, tedavi ve takip için gastroenteroloji uzmanına gitmesi gerektiğinin altını çizdi.Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mavi bebek oyunu nedir? Mavi Bebek oyunu neden tehlikeli?