İMKB Başkanı, "değişiklik"le ilgili konuştu

İMKB Başkanı, 'değişiklik'le ilgili konuştu

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, İMKB yönetimine ilişkin değişikliği değerlendirdi

14 Kasım 2011, Pazartesi 14:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, İMKB’nin kanun değişikliği ya da kanun hükmünde kararname ile A.Ş’ye dönüştürülmesi ve bunun da siyasi irade tarafından yapılması gerektiğini belirterek, İMKB yönetimine ilişkin değişikliği, bu sürece hakim olmak amacıyla atılmış bir adım olarak değerlendirdi.

Global Girişimcilik Haftası nedeniyle İMKB’de düzenlenen gong töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erkan, Avrupa piyasalarındaki gelişmelerden İMKB’nin etkilenmemesinin mümkün olmadığını, ancak bardağın dolu tarafına bakmak da gerektiğini belirterek, Yunanistan ve İtalya’da hükümet değişikliklerinin başlamasıyla, ekonomilerinin canlanması ve tasarruf paketlerinin devreye girmesiyle ilgili belirtilerin ortada olduğunu söyledi.

Erkan, "Bu artık çözümün başlangıcıdır. Belirsizlik kötüydü. Şimdi belirsizlik ortadan kalkıp hükümetler adım atıyor diye önümüzdeki dönemde olumlu gelişmeler olacak diye bekliyorum" dedi.

Dünya ve Avrupa ekonomisindeki çalkantılar nedeniyle halka arzı erteleyen şirketler bulunduğunu ifade eden Erkan, Türkiye’de en büyük eksikliklerden birinin yurt içi kurumsal yatırımcı bulunmamasından kaynaklandığını vurguladı.

Hüseyin Erkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye’de kurumsal yatırımcı tabanının gelişmesiyle, hisse senetleri piyasası da hızlı bir büyüme görecek. Bunun yoksunluğu büyük ölçekli şirketlerin halka arzını biraz engelliyor. Sadece yurt içerisinden fon bulmaları çok zor. Dışarıdan bulmaları da konjonktürün iyi olmasına bağlı. Dünyayı etkileyen belirsizlik ortamında büyük ölçekli şirketlerin yurt dışından talep görmelerinde bazı zorluklar olabiliyor, her ne kadar Türkiye ayrışmış olsa da. Ama KOBİ’lerimizin yurt içinden fon bulmalarında sorun yaşamadık. Geçen sene ve bu sene daha çok KOBİ’ler borsaya geldi."

-İMKB yönetimine ilişkin değişiklik-

İMKB yönetimine ilişkin değişiklik konusundaki soru üzerine Erkan, bunun, İMKB’nin hukuki statüsünün netleştirilmesi yönünde atılmış bir adım olduğunu kaydederek, bu netleşmenin eksikliği nedeniyle İMKB’nin tabi olduğu bazı kısıtların yatırım ve satın almaları zorlaştırdığını söyledi.

Erkan, şöyle devam etti:

"Siyasi irade de bu konuda adım atmak istiyor. Bunun ilk adımı olarak da yönetim yapısında bir değişikliğe gidiyorlar. Eskiden kamu 5 üyeden 2’sini atarken, şimdi 7 üyeden 4’ünü atayacak. Bu yeni düzenlemeyle bütün görevleri 31 Aralık itibariyle bitiriyorlar. Mevcut yönetim kurulu üyeleri, ben dahil olmak üzere yeniden seçilebilir, yeniden atanabilir durumdayız. Bu tamamen buranın geleceğine, hukuki statüsünün netleştirilmesine ilişkin bir düzenleme. Bunun gerisi gelecektir çünkü bu yeterli bir düzenleme değil. Yine bir kanun değişikliği ya da kanun hükmünde kararname ile buranın anonim şirkete dönüştürülmesi gerekir. Bu dönüşümü ne buranın yönetim kurulu, ne de genel kurulu yapabilir. O düzenlemenin siyasi irade tarafından yapılması lazım. Bu sürece hakim olmak amacıyla atılmış bir adım olarak değerlendiriyorum."

Bu gelişmenin piyasa işleyişine çok etki etmeyeceği görüşünü dile getiren Erkan, kamunun belirleyeceği dışında genel kurul tarafından seçilecek 3 üyenin, muhtemel sermaye piyasası tecrübesi eksikliğini dolduracağı yorumunu yaptı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erdoğan açıklamıştı! Bugün başlandı! Bedelsiz dağıtılacak…