İncirin şaşırtıcı özellikleri ve incir diyeti

Biz ona meyve desek de aslında o bir çiçek... 800'e yakın türü olan bu güzel Akdeniz bitkisi aslında inanılmaz özelliklere sahip. Kuru incir yılın her günü tüketilebilirken, mevsiminde taze incir tüketmek için ideal zaman ise Temmuz ve Ağustos ayları... Taze incir zayıflamak isteyenlerin de gözdesi, uzmanlar incir diyeti ile 4 günde 3 kiloya kadar verilebileceği belirtiliyor.

19 Haziran 2021, Cumartesi 11:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İncir hakkında merak edilenler

İncir hakkında merak edilenler

İncil ve efsanevi hikayelerden günümüzün ticari üretimine kadar incir, tarihte gerçekten çok yol kat etti. İncir, aslında lezzetli ve besleyici özelliklerinden çok daha fazlası. O insanoğlunun ilk yetiştirdiği meyve ağaçlarından biri ve günümüzde en çok Türkiye'de yetiştiriliyor.

İncir, dut ailesinden Ficus Carica ağacında büyüyen bir meyve olarak kabul edilse de aslında o, ficus ağacının çiçeğidir. BBC , incirin aslında syconia adı verilen bir kaplama içinde açan ters çevrilmiş çiçekler olduğunu belirtiyor. 


İncir yaprakları, tarihler boyu Cennet Bahçesi'nde Adem ve Havva için tercih edilen kutsal giysilerin sembolü olarak da gösterildi. Bunun nedeni ise, tarihler boyu ona atfedilen özellikler olsa gerek...

İncir ağacının, Ürdün'de bulunan ve buğday ve arpadan bile eski olan fosilleşmiş kalıntıları onun yetiştirilen ilk meyve ağaçlarından biri olduğunu kanıtlıyor.

Yunanlılardan Romalılara ve Mısırlılara kadar, incirin hem mitoloji de hem de günlük yaşamımızda uzun bir geçmişi var. Yunan Olimpiyatçıları tarafından saygı duyulan ve hatta madalyon olarak takılan, eski dini törenlerde refahın sembolü olarak algılanan incir, aslında antik dönemlerde yenilebilir bir meyveden çok daha fazlasını ifade ediyordu.

Taze incir daha az şeker içeriyor, kuru olanlar ise daha çok lif

Taze incir daha az şeker içeriyor, kuru olanlar ise daha çok lif

Taze incirler son derece yumuşak bir dokuya sahiptir ve oldukça hassastır. Bu özellikleri nedeniyle taze incirlerin yaklaşık %90'ının onları korumak için hasattan kısa bir süre sonra kurutuluyor.

Healthline , su kaybı nedeniyle kuru incirdeki şeker içeriğinin arttığının ve konsatre hale geldiğinin altını çiziyor. Bu nedenle, taze olana kıyasla tek bir kuru incir daha fazla şeker, daha fazla karbonhidrat ve daha fazla kalori içerir bu nedenle mevsiminde yenmesi oldukça önemlidir.


Kuru incir ise şeker içeriğine rağmen, daha yoğun olduğu için ayrıca daha fazla miktarda lif içeriyor.

Vitamin ve mineral içeriği, kuru ve taze incir arasında benzerdir, ancak kurutulduğunda incir, A vitamini içeriğinin çoğunu kaybeder. Öte yandan, Journal of the American College of Nutrition'da 2005 yılında yapılan bir çalışmada keşfedildiği gibi, kuru incir daha yüksek antioksidan özelliğe sahiptir.

İncir kaç kaloridir ve besin içeriği nedir?

İncir kaç kaloridir ve besin içeriği nedir?

İncir içerisinde diyet lifi, mineral, vitamin, antioksidanlar bulundurur.

Orta boy incir yaklaşık 35-40 kaloridir.

Sağlık açısından ciddi faydaları olan incir içeriğinde sodyum, potasyum, magnezyum minerallerini ve C,B3, B6, B2, K vitaminlerini içerir ve aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdır.

Healthline , kan sulandırıcı kullanan kişilerin K vitamini ile olası etkileşimler nedeniyle incir tüketimlerine dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarıyor.

İncirin besin değerleri

İncirin besin değerleri

İncirin içeriğinde bulunan bazı vitamin ve mineraller:

 • A vitamini
 • C vitamini
 • K vitamini
 • B vitaminleri
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Çinko
 • Bakır
 • Manganez
 • Demir


İncirin Faydaları

İncirin Faydaları

 • İncirin yüksek besin içeriği nedeniyle oldukça faydalıdır.
 • İçeriğindeki yüksek oranda protein, vitamin ve mineraller hücre yenilenmesini sağlar.
 • 100 gram incir vücudun günlük ihtiyacı olan kalsiyumun %17'si, demir ile magnezyumun %30'u, fosforun %20'si, B1 vitamininin %5'i, B2 vitaminin ise %4'ü karşılar.
 • BBC Good Food'a göre düzenli incir tüketiminin tansiyon üzerinde de olumlu ve dengeleyici bir etkisi var.
 •  Kan basıncını düzenlemede önemli rolü olan potasyumdan zengindir. 


İncirin yararları nelerdir?

İncirin yararları nelerdir?

 • 2019 yılında yapılan bir çalışma günlük olarak kuru incir tüketmenin kabızlıkla ilgili IBS semptomlarını azaltabileceğini göstermiştir. Gerçekten de incirdeki lif prebiyotiktir ve sağlıklı bağırsak bakterilerini destekler
 • Magnezyum, bakır ve çinkonun bol olduğunu incir, beyin, kas, kemik, kalp ve sinir fonksiyonlarına yardımcı olabilir.
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Yüksek orandaki lif içeriği sayesinde mideye olumlu etkileri vardır. Yapılan çalışmalarla ülser, reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıklarına iyi geldiği görülmüştür


İncir zayıflatır mı? İncir ile kilo kontrolü

İncir zayıflatır mı? İncir ile kilo kontrolü

Kilo kontrolü sağlar ve obezite tedavisinde kullanılır. Lif ve liften zengin besinler kilo kontrolünde olumlu etkiye sahiptir. İncir de diyet lifi açısından oldukça zengindir. 1 orta boy incirde ortalama 1 gram diyet lifi bulunmaktadır ki bu da günlük ihtiyacımız olan lif miktarının %6'sını karşılar.

Kabızlığa iyi gelir. İncirin bulundurmuş olduğu yüksek oranda lif ile bağırsakları temizler ve kabızlığa iyi gelir. Müshil etkisi vardır. Özellikle kuru incir ile hazırlanmış olan infüzyon, çocuklarda bile korkmadan kullanılabilen etkisi yüksek bir müshildir. Yapılışı şöyledir: 2-3 kuru incir doğranır ve üzerine kaynar su eklenerek 10-15 dakika demlendirilir. Günde 2-3 bardak içilmesi önerilir.


İşte incir diyeti...

İşte incir diyeti...

İncir diyeti, mevsime göre kuru incir ya da taze incir kullanılarak yapılabilen şok diyetlerden biri. Şok diyet diyoruz, zira kendisi kısa sürede çok fazla kilo verdirmesiyle biliniyor, neredeyse tek tip bir beslenme sunuyor ve bu nedenle kesinlikle 3 günden daha uzun süre uygulanmaması gerekiyor. Her diyet gibi uygulamadan önce mutlaka doktorunuza ve bir beslenme uzmanına danışmanız gerekiyor.

İncir diyetinin kısaca ne olduğunu öğrendiğimize göre geçelim belki de en çok merak edilen kısma, işte incir diyeti

Bu diyet, yediklerinizi çok sınırlayıcı, neredeyse tek tip beslenmeye benzer bir diyet. Bu nedenle eğer uygulayacaksanız aşağıdaki noktalara mutlaka dikkat etmelisiniz.

 • Bu diyeti 3 günden fazla asla uygulamamalısınız.
 • Diyet esnasında bolca su içmeyi ihmal etmemelisiniz.
 • Eğer bağırsaklarınızın haddinden fazla çalıştığını düşünüyorsanız, baş edemediğiniz boyutlarda bir ishal sorunuyla karşılaşırsanız hemen diyeti bırakmalısınız.
 • Diyeti uygulamaya başladıktan sonra göz kararması, tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi gibi sorunlar yaşarsanız diyeti bırakmalısınız.
 • Yapacağınız yürüyüşlerle ve hafif egzersizlerle diyetinizi destekleyebilirsiniz

İncir diyeti ile 4 günde 3 kilo

İncir diyeti ile 4 günde 3 kilo

Aşağıdaki liste yalnızca incir diyetinin genel olarak neler içerdiğini göstermek adına hazırlanmış örnek bir listedir.

Sabah:

07.00: 2 adet kuru ya da yaş incir, 1 bardak su

08.00: 1 adet elma

09.00: 2 adet kuru ya da yaş incir, 1 bardak su

11.00: 2 adet kuru ya da yaş incir, 1 bardak su

Öğlen:

12.30: Bolca marul, 1'er adet domates ve salatalık, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve istediğimiz miktarda taze sıkılmış limon ile hazırlayacağınız bir salata

14.00: 2 adet kuru ya da yaş incir, 1 bardak su

15.30-16.00: 2 adet kuru ya da yaş incir, 1 bardak su

17.00: 1 adet portakal ya da 2 adet mandalina

18.30: 2 adet kuru ya da yaş incir, 1 bardak su

Akşam:

19.00-20.00: Bol yeşillikli (Bu kez dilerseniz içine az miktar tavuk eti gibi protein ilave edebilirsiniz) bir salata

21.30: 1 adet portakal ya da 2 adet mandalina

Uyumadan yarım saat önce: 2 adet kuru ya da yaş incir, 1 su bardağı su

Gün içinde içeceğiniz su miktarını bu kadarla sınırlamanız gerekmiyor tabii ki, susadıkça su içmeye devam edebilir, bu diyet sırasında çay ve kahve gibi içecekleri içine kilo aldıracak herhangi bir malzeme ilave etmeden tüketebilirsiniz. Aynı şekilde portakal ya da mandalina bulamazsanız bu meyveler yerine yine C vitamini yüksek farklı meyveler tercih edebilirsiniz.

İncir diyetinin bir zararı var mıdır?

İncir diyetinin bir zararı var mıdır?

Şok diyetlerin uzmanlar tarafından önerilmediğini biliyoruz. Kısa sürede çok fazla kilo verdiren bir diyet olduğu ve vücudunuza birçok farklı besinin girmesine olanak tanımadığı için en fazla 3 gün yapmalı, sonrasında sağlıklı bir şekilde beslenmeye devam etmelisiniz.

İncir diyeti genel olarak kendinizi tok hissetmenizi sağlayacak bir diyet. Ancak bağırsakların hareketlenmesine neden olacağından eğer halihazırda ishal problemi yaşıyorsanız bu diyeti uygulamamalısınız.

Eğer diyabet, tansiyon gibi ciddi ve kontrol altında tutulması gereken kronik rahatsızlıklarınız varsa bu diyeti uygulamamalı, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

2010 yılında yapılmış olan bir çalışmaya göre, kauçuk ya da huş polenine alerjisi olan bireylerde incire de alerjik reaksiyon verebileceği ön görülmüştür. İncir dut familyasının bir ürünü olduğundan dut ailesi içerisinde bulunan dut, portakal, şekerli elma gibi meyvelere vücudunuz alerjik reaksiyon gösterebilir. 

İncir diyeti için dikkat edilecek diğer önemli notlar

İncir diyeti için dikkat edilecek diğer önemli notlar

Kurutulmuş ve çiğ olan incir K vitamini bakımından zengin bir meyvedir. K vitamininin doğal bir kan kalınlaştırıcı etkisi bulunur. Vafarin (Coumadin) gibi kanı inceltici etkileri bulunan ilaçları kullanıyorsanız, K vitamini tüketiminizi günlük olarak takip etmeniz gerekir. 


İncirin zararları

İncirin zararları

İncir doğal bir müshil etkisi bulundurur bu özelliği kabızlığın tedavisinde olumlu etki gösterirken, fazla incir tüketimi ise ishale neden olabilir. İnciri tükettikten sonra tuvalete çok sık gidiyorsanız tüketiminizi kesmeniz önerilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Her gün limonlu su içtiğinizde vücudunuzda neler olur?