İngiltere 'dünyanın en güvenli parasını' piyasaya sürdü

İngiliz Darphanesi güvenlik özellikleri artırılmış 12 kenarlı yeni madeni 1 sterlini piyasaya sürdü. Para 'dünyanın en güvenli madeni parası' olarak tanımlanıyor

28 Mart 2017, Salı 14:04
A A
İngiliz Darphanesi (Royal Mint), 12 kenarlı yeni madeni 1 sterlinin tedavüle sokulduğunu açıkladı.
 

'DÜNYANIN EN GÜVENLİ' MADENİ PARASI


Darphane'den yapılan açıklamada, güvenlik özellikleri artırılan yeni para "dünyanın en güvenli madeni parası" olarak tanımladı.

Yeni madeni 1 sterlinde taklit edilmesini zorlaştıracak iki metal (bimetalic) alaşımı birlikte kullanılıyor. Yeni 1 sterlinin dış kenarlarında nikelli pirinç kullanılırken, iç kısmında gümüş renkli nikel bazlı özel bir alaşıma yer veriliyor. Ayrıca ilk kez bir madeni parada hologram özelliğinin kullanılması dikkati çekiyor.

Madeni paraya farklı açılarda bakıldığında sterlin işareti "£" ve "1" rakamı yer değiştiriyor. Yeni bir sterlinin içerisinde son derece küçük, zorlukla görülen (microlettering) tarih ve seri numarası gibi bilgilere de yer veriliyor.
 

8,75 GRAM AĞIRLĞINDA 


Madeni para 2,8 milimetre kalınlığı ve 8,75 gram ağırlığı ile mevcut bir sterlinden biraz daha ince ve hafif.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan İngiliz Darphanesi Üst Yöneticisi Adam Lawrence, "Gelecekteki ihtiyaçlarımıza göre tasarımı yapılmış bir para birimi oluşturduk. Güvenlik özellikleri ekleyerek para biriminizi korumaya çalıştık." ifadelerini kullandı.

İngiltere’de halen kullanımda olan her 40 yuvarlak madeni bir sterlinden birinin sahte olduğu tahmin ediliyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.