İstanbul'un köpeklerini anlatan belgesel ABD'de

Hong Kong doğumlu, ABD'de yaşayan yönetmen Elizabeth Lo'nun İstanbul'un sokak köpeklerini konu aldığı "Stray" isimli belgeseli bu ay ABD'de yayına girecek.

20 Mart 2021, Cumartesi 15:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İstanbul'un köpekleri kendi kurallarına göre yaşıyor

İstanbul'un köpekleri kendi kurallarına göre yaşıyor

Washington Post'a röportaj veren Lo, "köpeklerin özgürce dolaştığını, bu hayli gelişmiş şehirde hayatı kendi kurallarına göre yaşadığını görmekten" çok etkilendiğini belirtiyor. Lo, İstanbulluların köpeklerle ilişkisinin de kendisini şaşırttığını ekliyor. 

İstanbul'da köpekler de birer yurttaş

İstanbul'da köpekler de birer yurttaş

Independent Türkçe'de yer alan habere göre "American Wildlife", "Notes From Buena Vista", "Treasure Island", "Last Stop In Santa Rosa" gibi filmlerin de yönetmenliğini yapan Lo, İstanbulluların köpekleri kendilerinden biri gibi gördüğünü şu ifadelerle anlatıyor: "İnsanlar köpeklerde gerçekten bir saygınlık görüyor, onları kendi sokaklarına ve topluluklarına ait yurttaşlar olarak görüyor."

İstanbullu 3 köpeğin maceraları

İstanbullu 3 köpeğin maceraları

Lo'nun görsel açıdan ilgi çekici filmi Zeytin, Nazar ve Kartal isimli üç köpeğin İstanbul'daki gündelik maceralarını anlatıyor. Film, İstanbulluların aşina olduğu görüntüleri köpeklerin bakış açısından sunuyor.

İstanbul sakinlerinin köpeklerle olan aşkı

İstanbul sakinlerinin köpeklerle olan aşkı

Belgesel, köpeklerin İstanbul'daki çekişmeli geçmişine, hem insanların hem de köpeklerin hayatlarını etkileyen sosyal ve kentsel dinamiklere atıfta bulunuyor. 

 İstanbul'da 400 bin ila 600 bin sokak hayvanı var

İstanbul'da 400 bin ila 600 bin sokak hayvanı var

İBB Muhtarlıklar ve Gıda Daire Başkanı Ahmet Atalık, İstanbul'da 400 bin ila 600 bin sokak köpeğinin ve kedisinin olduğunu tahmin ediyor. Ancak yine de sokak hayvanlarının sayısını tam olarak belirlemek güç. Bununla birlikte 2015'te Bizans döneminde liman olarak kullanılan Yenikapı bölgesinde yapılan kazıda yüzlerce köpek kafatasının bulunması köpeklerin şehirdeki geçmişinin çok eskilere dayandığını gösteriyor. 


İstanbul'da köpeklerin tarihi çok eski

İstanbul'da köpeklerin tarihi çok eski

İstanbul'un somut olmayan kültürel varlıkları kapsamında şehirdeki sokak hayvanları üzerine çalışma yapan SUNY Buffalo State College'da antropolog Kimberly Hart köpeklerin geçmişine dair şu ifadeleri kullanıyor:

Osmanlı dönemine ait tarihi kaynaklar köpeklerin mahallelerde bekçilik yaptığını, belediye temizlik hizmetleri olmadığından çöpleri yediğini ve geçmişte çok sık gerçekleşen yangınlara dair havlayarak insanları uyardığını gösteriyor. Ancak bu yalnızca işlevsel bir ilişki değildi, köpekleri beslemek ve onlara bakmak sevap olarak görülüyordu.


Köpeklerin şehirdeki uzun macerasının yanı sıra Lo'nun belgeseli Suriyeli sokak çocuklarının da şehrin savunmasızları arasında yer aldığını gösteriyor. Onların sayısının da 3,6 milyona yaklaştığı tahmin ediliyor.


1910'da 80 bin köpeğin Sivriada'ya gönderildi

1910'da 80 bin köpeğin Sivriada'ya gönderildi

Bunların yanı sıra İstanbul'un köpek popülasyonunun 1800'lü yılların başından itibaren azaltılmaya çalışıldığı ve bunun 1990'lara kadar devam ettiği belirtiliyor. Bu olayların en çarpıcı olanıysa 1910'da 80 bin köpeğin Sivriada'ya gönderilmesi. Köpekler adada aç ve susuz biçimde yavaş bir ölüme terk edilmişti. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sharon Stone: İç çamaşırımı çıkarmam için kandırıldım