İşte geleceğin akıllı bavulu: Piaggio Gita

Vespa scooterlarının arkasındaki dâhiler şimdi gözlerini robotik bavullara çevirdi. Piaggio Gita ismi verilen 2 tekerlekli çanta, sahibini izleyebilir ve arkasında dolaşabilir, eşyalarını kolayca taşımasını sağlayabilir.

04 Şubat 2017, Cumartesi 22:17
A A

Piaggio’nun Star Wars'taki R2-D2'yi anımsatan iki tekerlekli makinası 'Gita', kendi ekseni etrafında dönebilecek kadar kıvrak bir araç. Üstelik saatte 35 km hıza kadar çıkabiliyor. 20 kg yük taşıyabiliyor.

Elektronik olarak güçlendirilen droid, programlanarak bir ortamda kendi başına özerk olarak çalışıyor, böylece kendi başına teslimat ve teslim alma gerçekleştirebiliyor.

Araca yükleme üst kısmından açılan kısmına koyuluyor. Bu kısım güvenlik açısından sadece parmak iziyle açılıyor. Üstündeki dijital ekrandan şarj durumunu da görebiliyorsunuz.

Piaggio Fast Forward'un Genel Müdürü Jeffrey Schnapp, "Hantal nesneleri ulaşımdan çıkardığımızda bir noktadan diğerine ne kadar rahat hareket edebileceğinizi düşünün diyor.

Schnapp, "Gita, sıradan taşımacılık işleri üstlenerek karmaşık ve yaratıcı gündelik işlere odaklanmak için insana vakit kazandırıyor. Gita'yı meşgulken görev yapmaya gönderebilirsiniz diye ekliyor.

Gita, gezinmeden koşuya kadar hızlarla insan hareketliliğinin tümüne uyacak şekilde tasarlanmış. Kaldırımlar ve sokaklarda, içeride dışarıda tıpkı bir insan gibi çalışmayı sürdürebiliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.