İsveç’te hoparlörle beş vakit ezan okumaya izin

İsveç’te hoparlörle beş vakit ezan okumaya izin

İsveç'in Blekinge bölgesindeki Karlskrona kentinde Boşnaklara ait İslam Kültür Derneğinin minareli camide hoparlörle beş vakit ezan okunmasına izin verildi ve ilk ezan cuma namazı öncesi okundu

17 Kasım 2017, Cuma 18:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İslam Kültür Derneği Başkanı Abdulrahman Tamarji yaptığı açıklamada, İsveç'te ilk defa 5 vakit hoparlörle ezan okunmasına izin aldıklarını, fakat bu izni şimdilik sadece cuma namazı öncesi kullanacaklarını söyledi.


'ÇOK HEYECANLANDIM VE DUYGULANDIM'


Tamarji, 'Ezan iznini hafta da bir gün cuma namazından önce kullanacağız. Zira camimiz mahalle içinde olduğu için nasıl bir tepki alacağımızı bilemiyoruz.

Zaman içinde yeniden durum değerlendirmesi yapıp ona göre hareket etmeyi düşünüyoruz. Hoparlörden ilk ezan okumak bana nasip oldu. Çok heyecanlandım ve duygulandım” ifadesini kullandı.


'MİNAREYE 5 YILDA İZİN ÇIKTI' 


İsveç'in Belkinge bölgesinde ilk kez bir caminin minareli olduğuna değinen Tamarji, belediyeye minare için 5 yıl önce müracaat ettiklerini ve inşaat izninin ancak 50 gün önce çıktığını vurguladı. 

Minareyi bir ayda yaptırdıklarını hatırlatan Tamarji, minareyi tamamen Osmanlı mimarisine göre tasarladıklarının altını çizdi. 


İLK HOPARLÖRDEN EZAN 4 YIL ÖNCE OKUNDU 


İsveç'te ilk hoparlörden ezan, dört yıl önce Stockholm'ün Botkyrka ilçesindeki Fittja Mahallesi'nde bulunan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Fittja Ulu Camisi'nde okundu.

Camide 2013 yılından beri sadece cuma günleri cuma namazından önce hoparlörle ezan okunuyor.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: İsrail, Gazze Şeridi'ne hava saldırısı düzenledi