Japonya'daki okullarda intihar oranı son 30 yılın zirvesinde (Hikikomori nedir?)

Japonya'daki intihar oranları, son 30 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. İlkokul, ortaokul ve liselerde bu yılın mart ayına kadar en az 250 çocuğun intihar ettiği açıklandı. Bu sayı, 1986 yılında yaşanan 268 intihar vakasından sonra en yüksek artış olarak gerçekleşti. Japonya'da artan intihar vakalarının bir nedeni olarak 'hikikomori' adlı depresyon da gösteriliyor

06 Kasım 2018, Salı 12:20 Son Güncelleme:
A A
Japonya'daki okullarda intihar oranı son 30 yılın zirvesinde (Hikikomori nedir?)

Japonya Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, genç yaşta hayatlarına son verenlerin sayısı artışa geçti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eğitim Bakanlığı yetkilisi Noriaki Kitazaki, "Öğrencilerin intihar sayısı oldukça yüksek seviyede ve endişe verici olan bu durumun ele alınması gerekiyor" dedi.

Noriaki Kitazaki, ayrıca intihar sayısındaki artışın altında yatan nedenleri belirlemenin oldukça zor olduğunu da söyledi.

Araştırmaya göre, bu yıl içerisinde 250 çocuktan 33’ü gelecekleri hakkında duydukları endişe duydukları için intihar etti. 31’i aile sorunları ve geri kalan 10’u da saldırıya uğradığı için intihar etti.

Diğer 140 kişinin neden intihar ettiği bilinmiyor.

YENİ NESİL DEPRESYON: HİKİKOMORİ

Diğer yandan Japonya'da son yıllarda görülen 'hikikomori' adlı depresyon özellikle genç yetişkinleri etkiliyor. Kendini kısaca toplumdan izole etmek olarak tanımlanan bu rahatsızlık Japonya'da resmi rakamlara göre 2010 yılında 30-31 yaş aralığında 700 bin kişide görüldü.

13-14 yaşlarında başlayan hikikomori de ergenlikte olan çocuklar için çok tehlikeli bir hal alıyor. Kişi kendini eve hapsediyor ve günlerce dışarı çıkmıyor.

HİKİKOMORİ NEDİR?

Hikikomori; "içeri çekilme, hapsedilmiş olma" olan Japonca bir kelimedir. Münzevi, yetişkin, ve ergen bireylerin toplumsal yaşamdan çekilmeleri ve sıklıkla aşırı seviyelerde kendilerini izole etmeleri olayını anlatır.

İlk olarak 1990'lı yıllarda meydana çıkan hikikomori, henüz tıp literatüründe bir hastalık olarak yer almıyor ve önerilen bir tedavi yöntemi bulunmuyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.