Kapadokya'ya Çinli turist akını

Kapadokya'ya Çinli turist akını

Nevşehir'de önemli kültür ve turizm merkezlerinden olan Kapadokya'da otellerde doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. Bölgeye başta Çinliler olmak üzere Uzak Doğulu turistler yoğun ilgi gösterirken bir turistin ortalama 500 ile 1000 dolar arasında döviz bıraktığı belirtildi. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 2018’in Çin’de 'Türkiye Yılı' olacağını açıklamıştı

21 Nisan 2018, Cumartesi 09:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Türkiye’nin önemli kültür ve turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesine Uzak Doğu insanını ilgisi artıyor. Japonya ve Koreli turistlerin ardından Kapadokya bölgesi Çinli turistlerin de ilgi odağı oldu. Kapadokya bölgesinde otellerde doluluk oranları yüzde 100 ulaştı. En az 2, en fazla ise 10 günlük paketlerle Kapadokya’ya gelen Çinli turistler, UNESCO Mirası listesinde olan Göreme Açık Hava Müzesi, Paşabağ ve Rahipler Vadisi’ni geziyor, kaya otellerde kalıyor. Çinli turistlerin ülkeye bıraktığı dövizin ise 500 ile 1000 dolar arasında değiştiği belirtildi.


'YAZ DÖNEMİNDE YETMEYECEK'


Kapadokya’nın önemli mekanlarından Paşabağ bölgesinde Çinli turistlere rehberlik eden Serhat Top, "Son birkaç senedir turizmi gidişatında değişim var. Başta Çin olmak üzere Japonya, Kore, Vietnam ve Tayland gibi ülkelerden ülkemize gelen turist sayısında ciddi artış yaşandı. Otellerde doluluk oranı yüzde 100 oranında. Kapadokya’da genellikle 2 gün geçiyoruz ancak bazı turizm firmaları gün sayısını daha da artırabiliyor. Burada Kaymaklı yeraltı şehri, Göreme açık hava müzesi gibi Kapadokya’nın görülmeye değer yerlerini geziyoruz. Yaz döneminde gelecek turistlerden dolayı Kapadokya’da bulunan otellerin yeteceğini düşünmüyorum. Kayseri, Niğde ve Aksaray’daki otellerde Uzak Doğulu turistlerden payını alabilir" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 2017 yılında Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde yaptığı konuşmada 2018 yılının Çin'de 'Türkiye Yılı' olacağını açıklamıştı.

Yasin DALKILIÇ/NEVŞEHİR, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ne İzlesek? Son 10 yılın en iyi aşk filmleri