Karadeniz'de 2,400 yıllık gemi enkazı bulundu

Karadeniz Sualtı Arkeolojisi Projesi kapsamında yapılan araştırmalarda, deniz yüzeyinin iki kilometre altında 2,400 yıllık bir gemi enkazına ulaşıldı

23 Ekim 2018, Salı 20:59 Son Güncelleme:
A A
Karadeniz'de 2,400 yıllık gemi enkazı bulundu

Araştırmacılar, 23 metrelik geminin iyi durumda olduğunu, ana direğinin hala sağlam ve kürekçi banklarının yerinde durduğunu söylediler.

DÜNYANIN EN ESKİ GEMİSİ

Londra'daki British Museum'da sergilenen "Siren Vazosu" üzerinde görülen gemi ile oldukça benzerlik gösteren geminin eski Yunan'a dayandığını düşünen araştırmacılar, gemiden bir parçayı Southampton Üniversitesi´ne yollayarak karbon testinde geçirdiler.

Testin sonucuna göre gemi "dünyanın tek parça halindeki bilinen en eski gemisi" oldu.

'GEMİCİLİKLE İLGİLİ ANLAYIŞIMIZI DEĞİŞTİRECEK'

Projenin yürütücüsü Prof. Jon Adams, "Klasik dünyadan sağlam bir gemi enkazını yüzeyin iki kilometre altında görmeyi beklemiyordum. Bu bulgu, gemi inşaası ve gemicilikle ilgili anlayışımızı değiştirecek" dedi.

Proje kapsamında, üç yıl boyunca Karadeniz'de yapılan araştırmalar çerçevesinde, aralarında 17. yüzyıldan kalma bir filo, Osmanlı ve Bizans'tan kalma enkazlar dahil olmak üzere, 60 gemi enkazına ulaşıldı.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.