Kemoterapi banyosuyla kanseri yendi

Kemoterapi banyosuyla kanseri yendi

Kalın bağırsağını kaplayan kanser tümörü kısa sürede tüm karın bölgesini saran İzmirli Alim Yıldız (40), uygulanan kemoterapi banyosuyla sağlığına kavuştu

23 Eylül 2014, Salı 11:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan operasyonla, İzmirli Alim Yıldız’ın karın bölgesi 1,5 saat boyunca 41 derecelik sıvı hale getirilen kemoterapi ilacıyla yıkandı.

Gözle görülmeyecek kadar küçük tümör hücreleri uygulanan kemoterapi banyosunda yok olan Alim Yıldız’ın 6 ay öngörülen ömrü en az 8 yıl uzadı. Operasyonu gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Er "Kemoterapideki ajan, lokal olarak 2 milime kadar inip tümörlü hücreleri öldürüyor" dedi.

CERRAHİ YÖNTEMLE SIFIRLANMIYOR

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sıcak kemoterapi yöntemiyle tedavi edilen ilk hastanın Alim Yıldız olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Er, sıcak kemoterapi tedavisini mide, kolon kanseri başta olmak jinekolojik tümörler, karın zarı tümörleri ve karın içinde diğer tümörlerin metastaz yapması durumunda uyguladıklarını ifade etti.

Op.Dr. Ahmet Er, Alim Yıldız’ın kolon kanseri tedavisi gören hasta olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Şubat ayında sağ kolon tümörü nedeniyle sağ kolonu ve kalın bağırsağının başlangıç kısmını aldık. Kemoterapi tedavisi sürerken kanserli hücrelerin karın zarına yayıldığını gördük. Tümör yükünü azaltalım istedik. Cerrahi operasyonla  kanserli hücre sayısını azalttık. Ancak, bu yöntemle sıfıra indirmemiz mümkün değil. Hedef görünen yüzeydeki tüm tümör hücrelerini almak. Ameliyatın ardından karnın içine özel bir cihaz yerleştirdik. Dışarıdan buna 41 derecede ısıtılmış tümör dokusunu yok edecek kemoterapi ilacı verdik. Bu ilaçla 1,5 saat süreyle devir daim yani yıkama yaptık. Buradaki amaç şu; lokal olarak kemoterapideki ajan iki milime kadar inip tümör hücrelerini öldürebiliyor. Gözümüzle görmediğimiz kalan hücreleri de sıcak kemoterapiyle yok ediyoruz."

HAYATI SEKİZ YIL UZADI

Op. Dr. Fevzi Cengiz de sıcak kemoterapinin karın içi organ kanserlerinin ileri aşamalarında uygulandığını söyledi. Ameliyatın amacının hastanın uzun ve konforlu bir yaşam sürmesi olduğunu anlatan Cengiz "Bu ameliyat yapılmadan hastanın ortalama yaşam beklentisi 6 ay ile 2 yıl kemoterapi ile. Ancak, hasta başarılı şekilde ameliyat edilirse sekiz yıl sarkılımlar sağlıyoruz" diye konuştu.

Tekstil işiyle uğraşan Alim Yıldız ise uzun süredir sıkıntı çektiğini belirterek "Bu operasyonu duyduğumda hemen bana uygulanmasını istedim. Her kanser hastası için uygun olmadığını biliyordum. Ancak, benim ameliyatım çok iyi geçti. Artık tek isteğim eskisi gibi günlük işlerimin başına geçmektir" dedi.

İHA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sık migren atağına en az 6 aylık önleyici tedavi