Kimyasal gebelik çocuk sahibi olmaya engel değil

Kimyasal gebelik, yumurtanın olması gerektiği gibi döllenememesi neticesinde oluşan bir gebeliktir. Bunun korkulacak bir süreç olmadığına dikkat çeken Op.Dr. Meriç Çağrı Ağır, "Kimyasal gebelik geçiren anne adaylarının genel kaygısı bir kez daha çocuk sahibi olunamayacağı yönündedir. Ancak bu algı doğru değil. Kimyasal gebelik yaşayan anne adayları tekrardan sağlıklı bir gebelik süreci yaşayabilir. Artık kimyasal gebelik kayıplarını düşük olarak bile kabul etmiyoruz" dedi

19 Kasım 2018, Pazartesi 15:31 Son Güncelleme:
A A
Kimyasal gebelik çocuk sahibi olmaya engel değil

Gebelik testiyle başlayan süreç, bilinmezlikleriyle birçok anne adayı için şaşırtıcı ve ürkütücü olabiliyor. Anne adaylarının kimyasal ve erken gebelik kaybı oranlarının yüksek olduğunu öğrenmesiyle birlikte bu korkunun artığını ifade eden Op.Dr. Meriç Çağrı Ağır, şöyle konuştu: "Kimyasal gebelik, son adet tarihinden yaklaşık 3 hafta sonra vücuttaki Beta HCG hormonunun yükselmesiyle başlar. Ancak kimyasal gebeliklerde HCG testi pozitif olmasına karşın ultrason ile gebelik kesesi görülmez. Genellikle ciddi bir kanama ve ağrı olmadan düşük gerçekleşir. Kimyasal gebelikler çoğu zaman fark edilemez. Kişi adetinin birkaç gün geçtiğini ve sonradan adet gördüğünü zanneder veya doğru zamanda adet görülür ancak görülen adetin diğerlerinden farklı olduğu kanaati oluşur" dedi.

TEK BİR NEDENE BAĞLI OLMAYABİLİR

Op.Dr. Meriç Çağrı Ağır, “Genel anlamda kimyasal gebeliğin, sperm ve yumurtadan gelen kromozomların birleşmesi sırasındaki kusurlardan kaynaklandığı düşünülüyor. Bu durum her anne adayında olabileceği gibi ileri yaş gebeliklerde, troid hastalığı, ek hastalık durumlarında görülebilir. Ayrıca gebeliği olumsuz etkileyecek ilaçlar kullananlarda, radyasyona ya da zararlı kimyasallara maruz kalanlarda daha sık görülür. Hamileliğin erken gebelik döneminde oluşan kanama durumlarında, kimyasal gebelik kaybı ile tutunma kanamasını birbirinden ayırmak çok kolay değildir. Ancak kesin olmamakla beraber tutunma kanamasının rengi çok daha açık sulu pembe, düşük kanaması ise daha koyu vişne çürüğü rengindedir" şeklinde konuştu.

YENİDEN SAĞLIKLI GEBELİK MÜMKÜN

Kimyasal gebeliğin anne veya babadan kaynaklı bir sorun olmadığının bilinmesi gerektiğini vurgulayan Op.Dr. Meriç Çağrı Ağır, "Kimyasal gebelik yapılan bir hata sonucunda oluşmaz. Tekrarlanma olasılığı vardır ancak bu durum çoğu zaman gözlenmez. Kimyasal gebelik geçiren anne adaylarının bir kez daha çocuğu olmaz gibi bir algı varsa bu doğru değildir. Tekrar gebe kalınması için bir bekleme süresi de yoktur. Artık kimyasal gebelik kayıpları düşük olarak kabul etmemekteyiz. Kimyasal gebelik yaşayan anne adayları tekrardan sağlıklı bir gebelik süreci yaşayabilir" açıklamasında bulundu.

'KİMYASAL GEBELİK KISIRLIK DEMEK DEĞİLDİR'

Kimyasal gebelik yaşayan anne adaylarının kaygılarına da değinen Op.Dr. Meriç Çağrı Ağır, "Bu durumu birkaç kez yaşayan anne adayları tekrardan gebe kalamayacağım korkusuyla stres yaşar. Bu durum sağlıklı bir gebelik sürecine geçişte sorun oluşturur. Yeniden bir gebeliğin oluşmasının önündeki engel, kimyasal gebelik sonrasında oluşan strestir. Kimyasal gebelik geçiren bir anne adayının sağlıklı bir gebelik yaşayabileceği kanıtlanmıştır. Bir diğer kaygı ise kimyasal gebelik geçiren anne adaylarının interfil (kısırlık durumu) oldukları yanılsamasıdır. Bu durumu yaşayan hastalar kısır değildir" ifadelerini kullandı.

KİMYASAL GEBELİK YAŞAYANLAR TÜP BEBEK TEDAVİSİ OLMALI MI?

Kimyasal gebelik sürecini birkaç defa yaşayan anne adaylarında uygulanan tüp bebek tedavisinin, gebe kalamama problemiyle bağlantılı olmadığının altını çizen Op.Dr. Meriç Çağrı Ağır, “Kimyasal gebelik, sperm ve yumurtadan gelen kromozomların birleşmesi aşamasında kaynaklanan bir sorun olduğu için laboratuvar ortamında sperm ve yumurtanın sorunsuz birleşmesi denetlenmektedir. Gerekli birleşmenin sağlandığı andan itibaren, birleşen sperm ve yumurtaların kadının rahmine yerleştirilmesi amaçlanır. Sorunsuz birleşmenin gözlemlenmesinden sonra yapılan tüp bebek tedavisinin başarı şansı yüksektir" diye konuştu.


Sıradaki haber yükleniyor...