Kombi ve petek kapatmak tasarruf sağlar mı?

Doğal gazın doğru kullanıldığında güvenli ve ekonomik bir yakıt olduğunu belirten İGDAŞ Makine Mühendisi Sabri Doğan, evlerde alınacak küçük önlemlerle yüzde 60 tasarruf sağlamanın mümkün olduğunu söyledi. Peki kombi ve petek kapatmak doğal gazdan tasarruf sağlar mı? İşte cevabı...

01 Kasım 2017, Çarşamba 13:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Önceki Fotoğraflar

Vatandaşların evin bir odasını soğuk, diğerini sıcak tutarak tasarruf ve konforlu bir ısınma yapamayacağını belirten Makine Mühendisi Sabri Doğan, "Önemli olan odalarımızı konfor sıcaklığında tutmak. Örneğin salonu 20, başka bir odayı 18, sürekli kullandığımız bir odayı da 22 derecede tutmak doğru bir ısınma yöntemdir. Bir odanın peteğini kapatıp diğer odayı ısıtarak tasarruf elde etmek mümkün değil" dedi.

EVDEN ÇIKARKEN KOMBİYİ KAPATMAYIN

EVDEN ÇIKARKEN KOMBİYİ KAPATMAYIN

Sabahları evden çıkarken kombiyi tamamen kapatmanın ekstra maliyetler doğuracağına dikkat çeken Sabri Doğan, şu önerilerde bulundu:

Bunun yerine kombimizi daha düşük bir ısıtma konumuna alabilir veya kombiye bağlı bir oda termostatı varsa bunun derecesi düşürerek kombinin gün içerisinde daha az çalışması sağlanabilirsiniz. Bu durumda ev tamamen soğumaz.

Kombiyi tüm gün kapattığımız zaman hem evimiz hem de sistemde dolaşan ısıtma suyumuz tamamen soğuyacaktır. Akşam açtığınızda kombiniz evi istediğiniz sıcaklığa eriştirmek için fazla güç sarf edecek ve daha fazla yakıt tüketecektir. Bu bir tasarruf yöntemi değil. Odaları tamamen soğutmaktansa belli bir sıcaklığa düşürerek daha faydalı bir ısıma sağlayabiliriz."

Sabri Doğan, doğal gaz kullanıcılarının alınacak önlemlerle faturadan yüzde 60’a varan tasarruf sağlayabileceklerine dikkat çekti ve ekledi:

Mantolama yöntemiyle ısı yalıtımı yapılmış bir bina yüzde 40’a varan yakıt tasarrufu sağlar.Çift cam ve sızdırmaz kenarlı pencereler, evlerimizi peteklerin üstünü, yanını, sağını ve solunu eşyalarla kapatmayacak şekilde dekore etmek önemli. 

Ayrıca peteklerin arkasından bir ısı kaybı olur. Bunlar da ısı yalıtım plakalarıyla engellenebilir.Oda termostatı vetermostatik vanalar kullanarak istediğimiz konfor sıcaklığında odalarımızı gereksiz ısıtmayarak da tasarruf elde edebiliriz. 

Bu basit önlemlerle, yalıtımla sağladığımız yüzde 40’lık avantaja yüzde 20’yi de ilave edersek doğal gaz tüketiminde toplamda yüzde 60’a varan bir tasarruf elde ederiz." 

Kış öncesi doğal gaz tesisatlarına, cihazlara ve bacalara bakım yaptırılması gerektiğini vurgulayan Sabri Doğan, vatandaşların havalandırma menfezlerini kapamamaları gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti:"Karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçmek için kesinlikle İGDAŞ’ın tesisatı işletmeye aldığı günkü şartları kesinlikle bozmaması ve değiştirmemesi gerekiyor. Kullanıcı doğal gaz tesisatına asla müdahale etmemeli, cihaz iptali ve ilavesi yapmamalı.Baca ve cihaz bakımını belli periyotlarla yaptırmalı. Hatalı işlem yapılırsa karbonmonoksit zehirlenmeleri, patlamalarla karşılaşılabilir."

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Elektrik faturasını azaltmak için en garantili yöntemler