KPSS şartı yok 125 bin personel aranıyor! İŞKUR devreye girdi...

KPSS şartı yok 125 bin personel aranıyor! İŞKUR devreye girdi...

İş arayanlar için Türkiye’nin birçok yerinde sınav ya da KPSS şartının aranmadığı bir çok iş fırsatı var. En büyük sorun işverenle işçiyi buluşturmak. Bu noktada Türkiye İş Kurumu (İşkur) devreye giriyor.

20 Ağustos 2021, Cuma 07:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İşkur’un güncel listelerine bakıldığında ülke genelinde 125 bini aşkın personel alındığı görülüyor. Bunun 27 binden fazlası beden işçisi (vasıfsız). Yani mezuniyet veya tecrübe gerektirmiyor. Gıdadan turizme, tekstilden inşaata birçok alanda işçi arayışı devam ediyor.

NASIL BAŞVURULUR?

Bu işlerden birinde çalışmak için başvuru şart. İşsiz olanlar, iskur.gov.tr adresinden siteye kaydolup, TC kimlik numarasıyla başvuru yapabiliyor.

Kişi, özgeçmişindeki kişisel bilgilerle eşleşen ilanlarına doğrudan ulaşabiliyor. İsteyen İşkur il müdürlüklerinden de sisteme üye olup, kendine uygun işe müraacat edebiliyor. Yurtiçi ve yurtdışı iş ilanlarını arayabiliyor, işverenlerle doğrudan temasa geçebiliyor.

ÇOCUKLU KADINA 400 TL DESTEK

İşkur, herhangi bir vasfı olmayan kişileri meslek sahibi yapabilmek için ücretsiz ‘mesleki eğitim kursları’ düzenliyor.

Mesleki eğitim kursları; haftada 6 günü geçmemek üzere en az 30, en fazla 40 saat düzenleniyor. Derslere katılanlara günlük en az 35 lira ile 70 lira gider ödemesi yapılıyor. Çocuğu olan kadınlara günlük 110 TL ile 400 liraya kadar bakım desteği ödemesi veriliyor. Programa katılabilmek için İşkur’a kayıtlı olmak gerekiyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Avrupa borsaları düşüşle kapandı