Kredi çekenler ve kredi kartı aidatı ödeyenler dikkat!

Kredi çekenler ve kredi kartı aidatı ödeyenler dikkat!

Artık 2003 yılından bu yana ödediğiniz kredi kartı aidatlarını ve çekmiş olduğunuz kredi dosya masraflarınızı, yasal faizleriyle birlikte geri alabileceksiniz

10 Kasım 2014, Pazartesi 13:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

6 Aralık 2011 Yargıtay, bankaların aldığı yıllık kredi kartı kullanım ücreti kesilmesine karşı 10 yıl içinde itiraz edilebileceğine hükmetti.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin konuya ilişkin kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Karara göre, Koray Karacan adlı bir kredi kartı sahibi, 2006 yılında aldığı kredi kartı için 2007 yılında hesabından kesilen 40 liralık üyelik ücretine karşı 2010 yılında Altındağ Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurdu.

Hakem heyeti, kesintinin davalıya iadesine karar verdi. Banka, Karacan'ın talebinin yasal dayanaktan yoksun, sözleşmeye aykırı ve talep hakkının bir yıllık zaman aşımına uğradığı iddiasıyla, hakem heyeti kararının iptali istemiyle dava açtı.

Davayı karara bağlayan Ankara 2. Tüketici Mahkemesi, Karacan'ın talebinin sebepsiz zenginleşmeye dayalı olduğu ve hesabından kesinti yapıldığını öğrendiği tarihten itibaren 1 yıllık zaman aşımı süresinde dava açması gerektiği gerekçesiyle bankanın talebini yerinde buldu ve hakem heyetinin kararını iptal etti.

10 YILA KADAR İTİRAZ HAKKI

Bunun üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı yerel mahkemenin kararını, kanun yararına bozulması için temyiz etti.

Temyiz istemini görüşen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, taraflar arasındaki uyuşmazlığın zaman aşımı süresiyle ilgili olduğu tespitinde bulundu.

Yüksek mahkemenin kararında, Borçlar Kanunu'nun 125. maddesine göre uygulanması gereken zaman aşımı süresinin 10 yıl olduğuna hükmedildi.

Yerel mahkemenin 1 yıllık zaman aşımı süresini dikkate alıp itirazı kabul ederek, Hakem Heyeti kararının iptaline karar vermesinin usul ve yasaya aykırı olduğuna işaret eden Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının temyiz istemini yerinde buldu ve Tüketici Mahkemesi kararını oy birliğiyle bozdu.

Yargıtay, daha önce de bankaların kredi kartı sahiplerinden yıllık kullanım ücreti almasına karşı açılan davalarda tüketicileri haklı bulmuş ve bu ücretin alınamayacağına dair emsal kararlar vermişti. Yargıtay'ın bu son kararı da kredi kartı sahiplerine, yıllık kullanım ücretine karşı 10 yıl içinde yargıya başvurma imkanı tanımış oldu.

BANKA KESTİ O GERİ ALDI!

Öğretmen Mümin Küçükyüksel (36), 2009'da bir bankadan 47 bin 500 lira konut kredisi çekti. Söz konusu banka, Mümin Küçükyüksel'den kredi kullanım bedeli adı altında 1675 liralık kesinti yaptı.

Mümin Küçükyüksel, faiz düşünce kredi yapılandırmasına başvurdu. Yapılandırma işlem bedeli için de kendisinden 930 lira alındı.  Daha sonra Küçükyüksel'den krediyi erken ödediği ve vadesinden önce ödeme yaptığı için 871 lira 81 kuruş erken ödeme ücreti alındı. Banka, hayat sigortası için 103 lira, ipotek kaldırma işlemi için 105 lira, konut sigortası için 100 lira olmak üzere 308 lira kesinti yaptı.

Banka heyetin geri ödeme kararına itiraz ederek Ereğli 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme farklı zamanlarda verdiği kararlarla, tüm kesintilerin tekrar Mümin Küçükyüksel'e ödenmesine karar verdi.

Mümin Küçükyüksel gibi çok sayıda insanın bu şekilde mağdur edildiğini belirten Tüketiciler Birliği Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, hakkını arayan tüketicilerin açtığı davaları mutlaka kazandığını söyledi. Dava açılmadan da doğru yollar izlendiğinde aşırı yüksek olmayan meblağların alınabileceğini sözlerine ekledi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Altın hesabı olanları ilgilendiren karar