Kültür - Sanat "Türk Dünyası Öykü Festivali" başlıyor

"Türk Dünyası Öykü Festivali" başlıyor

"Türk Dünyası Öykü Festivali" başlıyor

4'üncü Zeytinburnu Türk Dünyası Öykü Festivali 2 Haziran'da başlıyor. 4 Haziran'a kadar Türk edebiyatının önemli yazarlarının ağırlanacağı festivalin açılışı Azerin konseri ve Fatemeh Saba Jafari'nin minyatür sergisi ile gerçekleştirilecek.

Türk dünyası bu öykülerle bir araya geliyor. Bu yıl 4. düzenlenen "Türk Dünyası Öykü Festivali" Türk dünyasının edebiyatçılarını ve edebiyat severlerini bir araya getiriyor. Öykü türünün önemli temsilcilerinin ağırlanacağı festivalde, Azerbaycan'dan Özbekistan'a kadar bir çok ülkeden öykücü ve çevirmenlerde yer alacak. 

Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği 4. Zeytinburnu Türk Dünyası Öykü Festivali, 'Hikâyeni Hatırla' başlığı ile okurlarla buluşmaya hazırlanıyor. Öykü türünün edebiyatımızdaki önemli temsilcilerinden Necip Tosun ve Abdullah Harmancı’nın yer aldığı toplam 39 katılımcı ile gerçekleşecek oturumlara yer verilecek.

ÖMER ARISOY: FESTİVALİN ODAK ÜLKESİ AZERBAYCAN 

Festival hakkında konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “4. Zeytinburnu Türk Dünyası Öykü Festivali ile hem edebiyatın güncel meselelerinin konuşulmasını hem de birbirimize ‘yeni keşfettiğimiz’ hikâyeleri anlatalım istedik. ‘Türk Dünyası Edebiyatında Ne Oluyor?’ sorusuna da cevap bulacağımız festivalimizin odak ülkesi, Azerbaycan. ‘Hikâyeni Hatırla’ sloganıyla hazırlanan etkinliklerimizde, umarım yeni hikâyelerle buluşmanıza vesile oluruz” dedi.

 4. Zeytinburnu Türk Dünyası Öykü Festivali’nde, edebiyatımızda öyküyü, Türk Dünyası’nda ve Dünya Edebiyatı’nda öykü türünün gelişimini ve bugününü inceleyecek; başlıklara ek olarak mitler, fantastik edebiyat, kahramanlar, süreli yayınlar ve Türk lehçeleri arasında çeviri gibi farklı konular da işlenecek. 

 KARDEŞLİK BAĞLARININ GÜÇLENDİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

Festival ile Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan ve Türk Dünyası’nın farklı bölgelerinden gelecek öykücü ve çevirmenlerle metinler üzerinden kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi ve anlatılardaki akrabalıkların altının çizilmesi hedefleniyor.

Sanatseverler, 4. Zeytinburnu Türk Dünyası Öykü Festivali hakkında detaylı bilgiye ise zeytinburnukultursanat.com adresinden ulaşabilir.

SIRADAKİ HABER