Kültür - SanatTürkiye Foto Muhabirleri Derneği'nden DHA'ya 2 ödül

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nden DHA'ya 2 ödül

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nden DHA'ya 2 ödül

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin (TFMD) düzenlediği 'Yılın Basın Fotoğrafları 2022 Ödülleri' yarışmasında Demirören Haber Ajansı'na (DHA) 2 ödül verildi.

TFMD fotoğraf ödüllerinin kazananları açıklandı. 2021 yılında Türkiye genelinde yaşanan başta müsilaj, sel ve yangın gibi felaketler yılın basın fotoğrafı ödüllerine yansıdı. Yaklaşık 5 bin fotoğrafın değerlendirildiği yarışmada 6 kategoride 24 fotoğraf ve 4 fotoğraf serisi ödüle layık görüldü.

DHA Antalya Foto Muhabiri İbrahim Laleli, Antalya'daki yangında birbirine yardım eden iki gönüllünün fotoğrafı ile 'Kızılay İyilik Ödülü'ne layık görüldü (üstte).

Türkiye Foto Muhabirleri Derneğinden DHAya 2 ödül

Laleli ayrıca, orman yangınlarında çektiği kareler ile 'AB Çevre Özel Ödülü Mansiyon Ödülü'nü kazandı. (üstte)

Türkiye Foto Muhabirleri Derneğinden DHAya 2 ödül

Reuters Foto Muhabiri Ümit Bektaş'ın (üstte) çektiği Marmara Denizi'ni etkisi altına alan müsilaj felaketini anlatan karesi 'Yılın Basın Fotoğrafı' ödülünü kazandı.

Ayrıca, Hürriyet Foto Muhabiri Selçuk Şamiloğlu, Muğla'nın Marmaris ilçesinde günlerce süren orman yangınındaki serisi ile 'Yılın Foto Röportajı' ödülünün sahibi oldu. Şamiloğlu ayrıca, haber fotoğrafında 3'üncü oldu. 'Günlük Yaşam İkinciliği', aniden bastıran sağanak yağmura yakalanan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Kıtası karesi ile Hürriyet Foto Muhabiri Selahattin Sönmez’in oldu. Milliyet'ten Ozan Güzelce de, Ediz Hun karesi ile 'Yılın Portre Fotoğrafı' ödülüne layık görüldü. Güzelce ayrıca, milli yüzücü Viktoria Zeynep Güneş karesi ile 'Portre Fotoğrafı' 3'üncülüğünü elde etti. Toplam 37 bin lira olan yarışmanın ödülleri haziran ayında yapılacak törenle Ankara'da sahiplerini bulacak.

37 YILLIK BİRİKİM VE DEĞERLENDİRME

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, "37 yıl, bir fotoğraf organizasyonu açısından çok önemli. Aralıksız olarak böylesine büyük bir organizasyonu sürdürmek kolay değil. Bu yarışmanın ödüllerini prestijli kılan 37 yıllık birikimi ve değerlendirme süreci. Her yıl bu ödüller çok değerli isimlerin bir araya geldiği jüri toplantılarıyla saatler süren değerlendirmelerle belirleniyor. Geçtiğimiz yıl çevresel felaketler tüm dünyayı etkiledi. Türkiye'de de orman yangınlarından, sellere, müsilajdan kuraklığa çevre felaketleri yaşandı. Çevre konusunda tüm insanlık daha duyarlı olmalıyız. Bu ödüllerle bu alandaki farkındalığa katkımız olmasından mutluyuz" dedi.

DHA

SIRADAKİ HABER