Malatya-Nemrut arası 1,5 saat olacak

Nemrut Dağı yolu yıl sonunda hizmete açılacak. Böylelikle iki nokta arasındaki mesafe 1 saat kısalmış olacak

26 Temmuz 2011, Salı 22:15
A A
Malatya-Nemrut arası 1,5 saat olacak

AK Parti Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Öznur Çalık, yapımı devam eden tarihi Nemrut Dağı yolu için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 500 bin lira ödenek gönderildiğini söyledi.

Çalık, yıl sonu yolun tamamlanmasıyla birlikte Malatya-Nemrut arasının 1,5 saate ineceğini ifade etti.       

Pütürge ilçesi Tepehan beldesi üzerinden Nemrut Dağı'na ulaşım imkanı sağlayan Nemrut Dağı yolunun İl Özel İdaresi'nin tarafından yapıldığını belirten Çalık, çalışmalar için KÖYDES bütçesinden 2008 yılında 300 bin, 2009'da 500 bin lira harcandığını anımsattı. 

2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Nemrut Yolu için 500 bin lira ek ödenek gönderildiğini vurgulayan Çalık, ''Bu yıl, çalışmalarımızın son aşaması için 500 bin lira daha talep etmiştik. Bu talebimizin de karşılığını aldık. Ağustos sonunda, Malatya-Nemrut arası 2,5 saat süren yol 1,5 saate inmiş olacak"dedi.

Tepehan yol ayrımından, karşılama merkezi olan Güneş Motel'e kadar süren 47 kilometrelik Malatya-Nemrut Dağı Yolu'nun tamamında genişletme, sanat yapıları ve alt yapı çalışmalarının bittiğine işaret eden Çalık, 30 kilometrelik kısmının ise yeniden asfalta hazır hale getirildiğini kaydetti ve şu açıklamalarda bulundu:

''Şu anda bu bölümün asfalt altı çalışmaları sürüyor. Geriye kalan 17 kilometre ile birlikte, 47 kilometrelik tüm yolun asfalt çalışmaları Ağustos ayı sonunda bitirilecek. Nemrut Dağı'nın eşsizliğini görmek için yerli ve yabancı turistlerin çektikleri yol zahmetleri azalmış olacak. Malatya'daki eşsiz kültürel ve tarihi mirasa AK Parti iktidarı döneminde sahip çıkılmaktadır. Geçmişimize verdiğimiz emek, bizleri daha ileri bir medeniyet olarak yarınlara taşıyacaktır.''

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kredi kartı kullanımında 10 kritik hata