Maliye Bakanı'ndan Fitch'e tepki

Maliye Bakanı'ndan Fitch'e tepki

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Reyting kuruluşları maalesef hep geriden takip ediyor" dedi

25 Kasım 2011, Cuma 14:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch’nin Türkiye’nin kredi not görünümünü "pozitif"ten "durağan"a revize etmesiyle ilgili "Reyting kuruluşları maalesef hep geriden takip ediyor" değerlendirmesini yaptı.

Şimşek, CNN Türk’te, Türkiye’nin kredi notunun AK Parti hükümeti döneminde 4 kademe arttığını hatırlatarak, küresel kriz döneminde, kredi notu bütün kredi kuruluşları tarafından en az bir kademe artırılan nadir ülkelerden birinin Türkiye olduğunun altını çizdi.

Fitch’in kararının bir kredi notu düşüşü değil, tamamen görünümün pozitiften durağana, istikrarlı noktaya çekilmesi olduğunu kaydeden Şimşek, "Pozitif olması, yakın bir dönemde kredi notunu artıracağım demektir. Şimdi ise şu anda bir bakalım, bekleyelim, görelim duruma bakacağız demektir" diye konuştu.

Bakan Şimşek, Türkiye’nin son 8-9 yıldır kredi notunun çok hızlı bir şekilde arttığını ve bunun büyük bir başarı olduğunu belirterek, şu anda Türkiye’nin uluslararası piyasalardan yüzde 5,5 ile 10 yıl vadeyle borçlanabildiğini söyledi.

Bakan Şimşek, "Ama reyting kuruluşları maalesef hep geriden takip ediyor. Şöyle bir durum var İzlanda batmadan önce kredi notu neredeydi millet bir baksın. Kredi notları piyasa kadar güvenilir değil. Kredi notu bizden 3, 5, 6 kademe yüksek olan ülkelerden daha ucuza borçlanıyoruz. Piyasalar güvenini bu şekilde ortaya koyuyor" dedi.

Ekonomide iç talebin bir miktar güçlü olduğunu, iç talepte hızlı artış ve yavaşlatma için de bir çaba olduğunu belirten Şimşek, bir yandan ABD’nin, İngiltere’nin, Avrupa’nın, Japonya’nın çok büyük miktarlarda para bastığını, bu paranın performansı yüksek, geleceği parlak, gelişmekte olan ülkelere aktığını anlattı.

Mehmet Şimşek, bu sıcak paranın Türkiye’ye gelmesini sınırlamak için faizlerin düşürüldüğünü ve karşılıkları artırdıklarını belirterek, "Fakat karşılıkların etkisi sınırlı oldu. Sonradan BDDK devreye girdi, başka enstrümanlar devreye girdi. Şu an itibariyle çok ciddi bir para politikası sıkılaştırılması söz konusu. Bu da kredi genişlemesini sınırlayacak. Kredi genişlemesi, 2011’de yüzde 40’ların üzerinde seyrederken, şu anda yüzde 20’lerin altına indi. Özellikle BDDK’nın aldığı tedbirler çok etkili oldu" diye konuştu.

-Yüzde 18’den yüzde 8’e...-

Bakan Şimşek, temel gıda maddelerinde olası KDV indirimine ilişkin olarak AK Parti hükümeti zamanında temel gıda maddelerindeki KDV’nin birçok ürün için yüzde 18’den, yüzde 8’e düşürüldüğünü hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Aslında sadece gıdada değil, sağlıkta, eğitimde, turizmde de vergiyi düşürdük. Temel gıda maddelerine ilişkin Sayın Başbakanımızın bize bir çalışma talimatı var. Ama bu dönemde mali disiplin hiç bir dönemde olmadığı kadar önemli. Dolayısıyla herhangi bir adım atılacaksa da hesabı iyi bir şekilde yapılacak mutlaka bunun bütçeye yansıması değerlendirilecek, gerekirse tedbir alınacak ama şu aşamada sadece bir çalışma söz konusu.
Biz kayıt dışılığı azaltmak için bulgurda ve ette toptan satışlarda KDV’yi yüzde 1’e indirdik. Ama diğer hususlara ilişkin çalışma söz konusu, çalışmanın sonuçları değerlendirilecek. KDV nihai tüketicinin ödediği bir vergidir. Oralarda indirim olursa tüketiciye olumlu yansır. Kısmen de rekabetle ilgilidir. Eğer bir sektörde bir üründe yoğun rekabet varsa KDV’yi indirdiğiniz zaman olduğu gibi tüketiciye yansır.

Sadece bir çalışma talimatı var. Bu hususun o şekilde değerlendirilmesi lazım. Türkiye’nin şu anda en temel çıpası mali disiplindir. Mali disiplin konusundaki hassasiyetlerimiz şu anda maksimum düzeydedir. Dolayısıyla vergi indirimlerini biz çok ince eleyip, sık dokumak zorundayız. Bu aşamada bir indirim olacak diyemiyorum. Sadece bir çalışma söz konusu. İmkanlarımız el verirse zor kanaat geçinen vatandaşlarımızın vergi yükünü azaltacak bir çalışmayı yaparız. Ama, bunları yaparken, mali disiplinden de ödün vermemek gerek. Sayın Başbakanımız ’Bu konuyu çalışın, getirin değerlendirelim’ dediler. O çerçevede biz de çalışma yapacağız."

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Avrupa borsaları yükselişle kapandı