Meme kanseri genç kadınları da tehdit ediyor

Meme kanseri genç kadınları da tehdit ediyor

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömür Karakoyun Çelik, meme kanserinin görülme yaşının giderek düştüğünü belirterek, "Kliniğimizde tedavi gören 40 meme kanseri hastamızın 3'te biri maalesef 40 yaşın altında" dedi

05 Şubat 2016, Cuma 10:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömür Karakoyun Çelik "Dünya Kanser Günü" nedeniyle gazetecilere yaptığı açıklamada, Manisa’da meme kanseri görülme yaşının 24’e kadar düştüğüne dikkat çekti.

Bu süreçte meme kanseri vakalarının görülme yaşındaki düşüşü fark ettiklerini anlatan Prof. Dr. Çelik, yoğunlukla 50 yaş üzerinde görülen meme kanserinin erken teşhis edilemediği takdirde, ölümcül olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Çelik, "Kliniğimizde gözlemlediğimiz 40 yaş altı meme kanseri vakası oranı normalden daha fazla. Tedavi gören hastalarımızdan 3’te birinin maalesef 40 yaşın altında olduğunu görüyoruz. Tedavi gören en genç meme kanseri hastamız ise 24 yaşında. 30 yaş altında olan hasta sayımız da az değil. İlçe bazında baktığımızda ise 40 yaş altı vakalar daha çok Soma, Akhisar ve Alaşehir ilçelerinden geliyor. Bu bir halk sağlığı araştırma konusu ancak" diye konuştu.

Klinikte meme kanseri tedavisi gören Sema Kocaman (42) tedavide erken teşhis kadar hastalığı kabullenmek, yüksek moral ve aile desteğinin önemli rol oynadığını belirtti.

Göğsünün üst bölgesinde ceviz büyüklüğündeki sertliği fark ederek doktora gittiğini ve ameliyat olduğunu anlatan Kocaman, "Bana ziyarete gelen tüm eş ve dostlarıma mamografi çektirmeleri konusunda öneride bulundum. Evliyim, biri yetişkin 2 kızım var. Bu hastalık dönemi uzun bir süreçti. Bu dönemde eşim ile kızlarım bana çok büyük destek oldular. Bu zor süreçte en çok sevgiye ihtiyacınız oluyor. Benim en büyük ilacım, gösterilen sevgi oldu" dedi.

AA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (13 Haziran 2021)