Meme kanserini 5 yıl önceden tespit edilebilen cihaz geliştirildi

Meme kanserini 5 yıl önceden tespit edilebilen cihaz geliştirildi

ABD'li bilim insanları, meme kanserini 5 yıl öncesine kadar saptayabilecek yapay zekâ ile çalışan mamografi cihazı ürettiklerini duyurdu

09 Mayıs 2019, Perşembe 12:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünyanın en iyi teknoloji üniversitelerinden ABD'deki Massachusetts Institute of Technology'den araştırmacılar ile Massachusetts Hastanesi'nden doktorlar, ortaya çıkardıkları mamografi modeli sayesinde kadınların yakın gelecekte meme kanserine yakalanıp yakalanmayacaklarını tahmin edebilmelerini sağladı.

GÜVENLİ SONUÇ VERİYOR

Üniversitesinin bilgisayar bilimleri ve yapay zekâ laboratuvarında geliştirilen 'derin öğrenme modeli' diğer eski metotların aksine ırksal farlılıkları ortadan kaldırarak beyaz hastalarda olduğu kadar siyahi hastalarda da güvenli bir şekilde sonuç verebiliyor.

Engadget.com sitesinin haberine göre, araştırmacılar Massachusetts Hastanesi'nde tedavi gören 60 binden fazla hastaya bakarak bu kadınlardan hangilerinin gelecek beş yıl içerisindeki taramalarında meme kanserine yakalanma riski taşıdıklarını tespit etti.

Ekibin ürettiği model hali hazırda kullanılan birçok yöntemden çok daha iyi tahminler yapabiliyor. Kanser hastalarından yüzde 31'ini en yüksek risk kategorisinde doğru olarak değerlendirirken bu oran geleneksel yöntemlerde yüzde 18'de kaldı.

İNSAN GÖZÜNÜN GÖREMEYECEĞİ DOKULARI TESPİT EDİYOR

Derin öğrenme modeli insan gözünün göremeyeceği anormal ve karmaşık dokuları tespit edebiliyor.

Doktorlar bu verileri kullanarak kadınların meme dokularında hemen göze çarpmayan ancak meme kanserinin ilk aşaması olabilecek şekilleri tanıyan bir model geliştirdi.

Gonca YAĞCI, (DHA)

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kolon kanserini önlüyor! İşte lahana kürünün faydaları