Memura zamda kritik 24 saat

Memur ve emeklisinin zam pazarlığında hükümetten yeni teklif bekleniyor. Anlaşma olmazsa duruma hakem el atacak. Ama memur işi şansa bırakmamak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’la son bir görüşme yaptı

21 Ağustos 2017, Pazartesi 00:48
A A
Memura zamda kritik 24 saat

Bilal Emin TURAN


Memur ve emeklisinin alacağı zam merakla bekleniyor. 1 Ağustos’ta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde sendikalar 2018 için yüzde 10+6, 2019 için de yüzde 10+8 zam talep etmişti. 14 Ağustos’ta da hükümetin teklifi belli olmuş ve gelecek iki yılın 6’şar aylık dönemlerinde yüzde 3’er zam artı enflasyon farkı önerilmişti. Bu teklif nedeniyle memur masadan kalkmıştı.

YÜZDE 3.5 KONUŞULUYOR

Memur-Sen, “Kabul edilemez” dediği teklifin yükseltilmesini talep etmiş ve yıllık yüzde 11’in altındaki teklife mesafeli yaklaştıkları mesajını vermişti. Ancak daha sonra kulislere zammın her 6 aylık dönem için yarım puan artırılacağı, yani dört tane yüzde 3.5 olacağı konuşulmaya başlandı. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, Başbakan Binali Yıldırım’la görüşerek taleplerini yineledi.

'MALİYE FRENLİYOR'

Aradan 1 hafta geçmesine rağmen hükümet kanadından şu ana kadar açıklama gelmedi. Tekliflerin düşük kalmasında ve yeni teklifin gecikmesinde Maliye bürokratlarının ince hesap yapmasının etkili olduğu iddia ediliyor. Pazartesi yani bugün kritik. 24 saat içinde teklif gelmezse  veya gelen teklif de düşük bulunursa
memur, anlaşmazlık metni imzalayacak.

İSTANBUL'DA SÜRPRİZ GÖRÜŞME

Anlaşmazlık durumunda son kararı bayramdan önce açıklamak üzere Hakem Kurulu verecek. Ali Yalçın, son 1 haftada işi şansa bırakmamak için yoğun bir  diplomasi trafiği yürüttü. Dün İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la sürpriz bir görüşme gerçekleştiren Yalçın, memurun taleplerini iletti.
Zamda son sözü Erdoğan’ın söyleyeceği belirtildi.

UZLAŞMA FIRSATI KAÇMASIN


Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, “Hakkımızdan bir kuruş fazlasına tamah etmeyiz. Hakkımızdan bir kuruş eksiğine de rıza göstermeyiz. Ya uzlaşıp Türkiye’yi büyüteceğiz ya da uzlaşma fırsatını elimizden kaçıracağız. Biz istiyoruz ki, emeğin maaş rakamlarını enflasyon canavarı değil milletin adamı (Cumhurbaşkanı)
yükseltsin” diye konuştu.

BAKAN 14.15'TE KAMERALAR KARŞISINA GEÇİYOR


Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu, saat 14.15'te memur maaşlarına dair açıklamalarda bulunacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Yollarda 337 bin kiralık araç var