Merkez Bankası faiz kararını verdi

Merkez Bankası faiz kararını verdi

Merkez Bankası, faiz koridoru ve politika faizini sabit tuttu...

26 Nisan 2017, Çarşamba 13:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Piyasalarda gözler Merkez Bankası'nın faiz kararındaydı. Karar az önce belli oldu. Merkez Bankası politika faizini ve faiz koridorunu sabit tuttu. Geç likidite penceresinde faizi yüzde 12.25'e çıkarttı.


DOLAR ÇAKILDI!


Karar açıklanmadan önce 3.5937 seviyelerinden işlem gören dolar, Merkez'in faiz kararı sonrası 24 Şubat 2017'den bu yana en düşük seviyeyi gördü ve iki kuruşluk düşüşle 3.56 Lira seviyesine geriledi. İlerleyen dakikalarda dolar 3.55 seviyesini de gördü.
 

PPK SONRASI DEĞERLENDİRME


Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası şu değerlendirmelere yer verildi: 

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin kademeli bir toparlanma sergilediğine işaret etmektedir. İç talepte kısmi bir iyileşme gözlenirken Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla iktisadi faaliyetin güç kazanmaya devam etmesi beklenmektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir. 

Son aylarda yaşanan maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarındaki oynaklık enflasyonun hızlı bir yükseliş göstermesine neden olmuştur. Yakın dönemde risk iştahında gözlenen artış maliyet kaynaklı baskıları bir miktar sınırlasa da enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaktadır. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir.  Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.  Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Borcu olanlara iyi haber! Yapılandırma geliyor...