Nihat Özdemir 'hükmen mağlubiyet' konusuna açıklık getirdi

Süper Lig bu sene 21 takımla başlamış ve toplamda 40 hafta sürecek şekilde planlanmıştı. Takvimi hayli sıkıştıran bu kararın ardından takımların corona virüs nedeniyle maçların ertelenmesini talep edebileceği olası durumlar yaşanınca TFF, erteleme yerine 'hükmen mağlubiyet' çözümünü buldu. TFF Başkanı Nihat Özdemir, tepki çeken konuyla ilgili Hürriyet'e konuştu.

17 Kasım 2020, Salı 09:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Nihat Özdemir'in Hürriyet'e yaptığı açıklamalar şöyle:

Kurallar gereği Covid-19'tan muzdarip olan takımlar eğer sahaya çıkacak 1'i kaleci en az 14 oyuncuya sahipse erteleme talep edemiyor ve maça çıkmak zorunda kalıyor. Ancak oyuncu sayısı 14'ün altına düştüğü andan itibaren erteleme söz konusu oluyordu. TFF, takvim sıkışıklığından ötürü bu tip bir durumda erteleme yerine hükmen mağlubiyet seçeneğini sundu.

Son Kulüpler Birliği toplantısında bu konuyu ben tartışmaya açtım. Kulüplere ligin ikinci yarısı itibariyle Covid-19’dan dolayı maçları erteleyemeyeceğimizi ve hükmen yenilgi kararı almayı düşündüğümüzü söyledim. Ve başkanlarımıza da, “Lütfen aranızda tartışın ve bir karar alın. Sizi dinleyeceğiz ve yolumuza devam edeceğiz. Biz böyle bir karar alabiliriz” dedim. Çok açık bir şekilde bunu kendilerine ifade ettim.
Niye böyle bir karar alabiliriz, açıklayayım: 28 Ocak’ta ligin ikinci yarısı başlayacak ve 16 Mayıs’ta bitecek. Ziraat Türkiye Kupası ve Avrupa kupası karşılaşmaları hariç tam 8 haftalık süreçte hafta içi de maçlar oynanacak.

Artık zaman konusunda kımıldayacak halimiz yok. “Altyapıdan da oyuncu alabilirsiniz” dedik kulüplere. Ama eğer 14 futbolcu ile sahaya çıkamıyorsanız, yapacak bir şeyimiz kalmıyor, hükmen yenilgi dışında.
Bizim hedefimiz, bütün maçların zamanında oynanarak ligin tamamlanması. Konu başlığımız bu. Siz kulüpler olarak bunu tartışın ve bir karara varın. 16 Mayıs’ta lig bitmeli çünkü hemen ardından Avrupa Şampiyonası’nda İtalya, Galler ve İsviçre ile oynayacağımız maçlar var.

UEFA, Avrupa kupaları için bir test merkezi ile anlaştı ve sadece o merkezin sonuçlarını kabul ediyor. Biz de o konuyu çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığı mı olur, Acıbadem ya da Medipol gibi hastaneler mi olur bilmiyorum. Ama tek merkezden testlerin yapılması da gündemimizde.

Kulüpler ne diyor?

Kulüpler ne diyor?

  • Ahmet Nur Çebi (Beşiktaş Başkanı): Kesinlikle karşıyım. Takımların emekleri böyle bir uygulamayla heba edilmemeli. 
  • Göksel Gümüşdağ (Başakşehir Başkanı): Testler tek merkezden yapılırsa hükmen yenilgi konusunu konuşabiliriz.
  • Abdurrahim Albayrak (Galatasaray 2. Başkanı): TFF’ye destek vermeliyiz. Covid-19 testleri tek bir merkezden yapılmalı.

Hürriyet

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Nijerya Milli Takımı kaptanı Ahmed Musa tüm ülkeden özür diledi