Nişanlısı terk edince 1 yılda eridi! Tanıyamıyorlar...

Fazla kiloları nedeniyle nişanlısı tarafından terk edilen Kübra Birinci, mide küçültme ameliyatıyla 1 yılda 44 kilo vererek 94 kilodan 50 kiloya düştü. Ameliyatı tek çıkış yolu olarak gördüğünü söyleyen genç kadın, "Hiçbir zaman kilolarımı problem ettiğini söylemedi ama bunu hissediyordum. Yeni halimi görünce çok şaşırdı. Geri dönmek istedi ama biten bir şeye yeniden başlamanın mantığı yoktu" dedi

25 Mayıs 2019, Cumartesi 11:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünya Sağlık Örgütü 2018 Avrupa Sağlık Raporu verilerine göre Türkiye'deki insanların yüzde 32'si obez. 2018 yılında ABD'de yaklaşık 240 bin, Türkiye'de ise 20 kişi morbid obezite cerrahisi ile tedavi edildi. Avrupa Obezite Günü çerçevesinde, obezitenin dünyada ve Türkiye'de hızla artan görülme oranlarına dikkat çekmek ve obezite cerrahisi hakkında bilgi vermek için Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Derneği (BMCD) tarafından "Obeziteye karşı el ele" etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte, obezite sorunu tüm yönleriyle ele alınarak son gelişmeler ve çözüm yolları tartışıldı. Ayrıca hastalar cerrahi operasyonla birlikte değişen hayatlarını anlattı.


'HAYATIMIN İKİNCİ BAHARINI YAŞIYORUM'

'HAYATIMIN İKİNCİ BAHARINI YAŞIYORUM'

Tüp mide ameliyatıyla hayatı değişen 34 yaşındaki pazarlama uzmanı Kübra Birinci, 1 yılda 44 kilo verdi. Kısa sürede hızla kilo alıp bütün uğraşlarına rağmen veremediğini ve ameliyatı tek çıkış yolu olarak gördüğünü vurgulayan Birinci, "Hayatımın ikinci baharını yaşıyorum, iyi ki ameliyat olmuşum. Korkulacak bir operasyon değil" diye konuştu.'KABİNE 20 KIYAFETLE GİRİP BİRİNİ ZOR ALIYORDUM'

'KABİNE 20 KIYAFETLE GİRİP BİRİNİ ZOR ALIYORDUM'

Alışveriş yapmanın korkulu rüyası olduğunu belirten Birinci, "Kiloluydum ama kendime bakmaya özen gösteriyordum, kıyafetler konusunda sıkıntı çekiyordum. Mağazadaki kabine 20 kıyafetle girip belki 1 tanesini alabiliyordum. Alışveriş yapmak benim için korkulu rüyaydı; hiç sevmiyordum, mutsuz oluyordum" ifadelerini kullandı.

'AYNALARLA BARIŞIK DEĞİLDİM'

'AYNALARLA BARIŞIK DEĞİLDİM'

Şimdi bol bol fotoğraf çekildiğini ve bedenini sevdiğini dile getiren genç kadın, "Bikini giyemediğim için tatile gitmek istemiyordum. Aynalarla barışık değildim, bakmıyordum. Vücudumu sevmiyordum. Ameliyat olup hızlı bir şekilde kilo verirken telefonunu şarjının hızla bittiğini fark ettim. Kendimle barıştığım için o kadar çok fotoğraf çekiyorum ki artık kendimi seviyorum ve anılarımın olmasını istiyorum. Bedenimi sevmediğim için anı biriktirmiyordum. Hayatım boyunca mini etek giymemiştim, mini etek aldım, benim için önemli ve değerli" dedi.


.

'YENİ HALİMİ GÖRDÜ, ÇOK ŞAŞIRDI'

'YENİ HALİMİ GÖRDÜ, ÇOK ŞAŞIRDI'

İnanılmaz bir değişim yaşadığını söyleyen Birinci "Kiloluyken hayatımda tabii ki biri vardı. Özel hayatımda yaşadığım sıkıntılar da beni psikolojik olarak çok etkilediği için ameliyatı tek çıkış yolu olarak gördüm. Hayatımdaki kişi hiçbir zaman kilolarımı problem ettiğini söylemedi ama ben kadın olarak bunu hissediyordum. Yeni halimi gördü, çok şaşırdı. Çünkü bendeki inanılmaz bir değişim. Yenilendim, duruşum, bakışım değişti. Dönmek istedi ama biten bir şeye yeniden başlamanın mantığı yok. O yüzden öyle kapanması gerekiyordu" diye konuştu.

'AMELİYAT BANA VERİLMİŞ İKİNCİ YAŞAMA ŞANSIYDI'

'AMELİYAT BANA VERİLMİŞ İKİNCİ YAŞAMA ŞANSIYDI'

15 yıldır şeker hastalığıyla mücadele eden ve aldığı kiloları bir türlü veremeyen 55 yaşındaki Berna Kütük ise, mide küçültme ameliyatıyla 7 ayda 43 kilo verdi. 115 kilodan, 72 kiloya düşen Kütük, geçirdiği operasyonun kendisine verilmiş ikinci bir yaşama şansı olduğunu söyledi.


'AYAKKABIMI BAĞLAMAKTA ZORLANIYORDUM'

Ameliyattan sonra hayatının değiştiğini belirten Kütük, " Kilo fazla olduğu için ayakkabımı bile bağlamakta zorluk çekiyordum. Şu anda hayatım tamamen değişti. Bu ameliyat bana verilmiş ikinci yaşama şansıydı. Ben de bunu çok güzel değerlendirip yoluma devam etmek istiyorum. Eşim bu ameliyatı olmamı çok istedi, kızlarım da destek oldu. Ameliyattan sonra kötü bir şey yaşamadım. Doktorum ve diyetisyenim bana ne önerdiyse hepsini uyguladım. İlk 6-7 ay kilo verme süreci güzel geçiyor ama bunu hemen kabul edemiyorsunuz. Vitrinlerin önünden geçip kendimi görünce birkaç adım geri dönüp ‘Gerçekten bu ben miyim?' dediğim zamanlar oldu" ifadelerini kullandı.


Gül KABA-Ömer HASAR/İSTANBUL, (DHA) 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Etteki protein bitkideki proteinden daha fazla kas yapıyor