Nobel ödüllü doktordan kök hücre gerçeği!

2012 yılında Nobel Tıp Ödüllünü alan Biyolog Prof. Dr. John B. Gurdon, kök hücre tedavisiyle ilgili bilgi verdi. Dr. Gurdon, bazı firmaların kök hücre uygulamalarıyla bütün hastalıkları tedavi edebileceklerini söylediği; ancak bu yargının gerçeği yansıtmadığına dikkat çekti

16 Ekim 2015, Cuma 15:28
A A
Nobel ödüllü doktordan kök hücre gerçeği!

Uluslararası Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Kongresi, Antalya’da başladı. Bu yıl kongrede 28 bilim adamının çalışmaları sunulacak. Kongreye katılan isimler arasında bu yıl Nobel tıp ödüllü bir isimde yer alıyor.

2012 yılı Nobel Tıp Ödüllü sahibi Biyolog Prof. Dr. Sir John B. Gurdon da bu yıl kongreye katıldı. Kök hücre tedavileri hakkında bilgi veren Dr. Gurdon, bazı firmaların kök hücre tedavileriyle ilgili halkı yanlış yönlendiklerine dikkat çekerek, şunları söyledi:

'ÇALIŞMALAR YANLIŞ ANLAŞILIYOR'

“Kök hücre araştırmaları ile ilgili birçok yanlış anlaşılma var. Kök hücre tedavisi birçok hastalığın tedavisinde kullanılacak bir yöntem. Bazı firmalar var ki halka kök hücre uygulamaları ile bütün hastalıkları tedavi edebileceklerini söylüyorlar; ancak bu gerçek değil. Hücre sayılarının artmasıyla ilgili şunu söylemek gerekirse bunu yapmak çok zor. İhtiyaç sayısı kök hücre sayılarına ulaşmak için laboratuvar ortamında çoğaltıyoruz. Bu besi ortamları otoriteler tarafından kontrolsüz koşulda üretim yapıldığı gerekçesiyle eleştiriliyor. Hücreler üzerinde değişiklik olabilir diye zorluklar çıkarılıyor.”

'GELİŞMİŞ ÜLKELERLE AYNI SEVİYEDEYİZ'

Kök Hücre ve Hücresel Tedavi Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdal Karaöz, kök hücrenin son 15 yıldır bilim dünyasının önemli konusu haline geldiğini söyledi.

Geleneksel yöntemle tedavi edilmeyen birçok hastalığın artık kök hücre ile tedavi edildiğine dikkat çeken Karaöz “Günümüzde geleneksel yöntemle tedavi edilemeyen bir çok hastalık var. Tıp bu yüzden kök hücre ile tedavi etmeye çalışıyor. Ülkemiz son anda bilim trenine bindi ama hem kök hücre hem de çalışmalar konusunda gelişmiş ülkelerle aynı düzeyde diyebiliriz” dedi.

LİSANSIZ MERKEZLERE DİKKAT!

Prof. Dr. Karaöz, kök hücre çalışmalarının lisanslı ve onaylı laboratuvarlarda gerçekleştirilmesi gerektiğini belirterek özellikle “merdivenaltı” diye tabir edilen lisanssız merkezlere dikkat çekti.

Türkiye’de bu türden birkaç merkezin olduğunu ancak bunlarında kapanmak üzere olduğunu ifade eden Karaöz, “Klinik düzeyde ülkemiz gelişmiştir. Türkiye kök hücre konusunda çok iyi düzeyde. Kök hücreler merdiven altında üretilemez. Bunları insanlara uygulayamazsınız. Bu konu da özel laboratuvarların olması gerekir. Ne yazık ki birkaç laboratuvar var Sağlık Bakanlığı onaylı olmayan onlarda kapanmaya yakın düzeyde. İnsanlara nakledilebilir hücrelerin yetkili laboratuvarlardan üretilmesi lazım” diye konuştu.

İHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...