Nükleer santral ihalesi resmen iptal

Türkiye Elektrik Taahhüt AŞ (TETAŞ), Rus Atostroyexport'la Ciner Grubu şirketi Park Teknik'in tek katılımcı olduğu ve en yüksek teklif verdiği nükleer santral ihalesini iptal etti

21 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
A A
Nükleer santral ihalesi resmen iptal

GEREKÇE 31'İNCİ MADDE

Türkiye Elektrik Taahhüt AŞ (TETAŞ) Rus Atostroyexport’la Ciner Grubu şirketi Park Teknik’in tek katılımcı olduğu ve en yüksek teklifi verdiği nükleer santral ihalesini iptal etti. Enerji Bakanlığı hazırlıklara başlarken, yeni ihalenin kamu-özel sektör ortaklığına açık olacağı öğrenildi. TETAŞ iptali, şartnamenin 31’inci maddesindeki, “TETAŞ, gerekli görürse iptal eder” ibaresine dayandırdı.

DANIŞTAY DA ETKİLİ OLDU

TETAŞ’ın kararında Danıştay’ın ihale yönetmeliğinin 3 maddesinin yürürlüğünü durdurması etkili oldu. Böylece, ‘ihale yüce divanlık olur’ eleştirilerine sessiz kalan hükümet, iptal fırsatı buldu. Şimdi yeni ihale yönetmeliği hazırlanacak. 2010’un başında Sinop ve Mersin’de santral kurulması için iki ihale yapılacak. Yeni yönetmelikle ihalede kamunun da yer almasının önünün açılacağı belirtildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.