Otizmin farkındayız, onların yanındayız!

Otizmin farkındayız, onların yanındayız!

Bugün 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü... Tohum Otizm Vakfı'nca "Otizmin Farkındayız, Onların Yanındayız" sloganıyla yürüyüş düzenlendi. Beylikdüzü Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikte de otizmli çocuklar at bindi

02 Nisan 2016, Cumartesi 14:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Otizm dostları, otizmli çocuklar ve aileleri, "Dünya Otizm Farkındalık Günü"nde Maçka Demokrasi Parkı’nda yürüyüş yaptı. Tohum Otizm Vakfı'nca "Otizmin Farkındayız, Onların Yanındayız" sloganıyla düzenlenen ve İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün desteklediği yürüyüş için parkta toplanan aileler, üzerinde "Otizme Mavi Işık Yak" yazılı tişört giydi.

Şişli Kaymakamı Salih Işık’ın da katıldığı yürüyüşte, "Otizmin Tek Tedavisi Erken Tanı ve Eğitimdir" pankartı açan katılımcılara köpekleri de eşlik etti. Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Özer, "Otizme Mavi Işık Yak" kampanyasıyla yıllardır bu farkındalığa destek verdiklerini belirterek bugün sosyal medya hesaplarında otizme mavi ışık yak etiketiyle paylaşımlar yapıldığını, mavi tişörtler giyildiğini söyledi. Akşam da dünyadaki ve Türkiye’deki büyük, önemli binaların mavi ışıkla aydınlatılacağını ifade eden Özer, bazı şirketler ve kurumların da ışıklarını mavi yakarak destek vereceklerini kaydetti.

OTİZM BİLİNMİYOR

Özer, vakıf olarak yaptırdıkları araştırmaya göre Türkiye’de sadece 10 kişiden 3’ünün otizmi duyduğunu, bunların çok azının da otizmin belirtilerini bildiğini dile getirerek şunları söyledi: "Hala önümüzdeki çok uzun bir yol var. O yüzden toplumun her kesimini bugün otizmin farkındalığına davet etmek istiyorum. Ne kadar çok fark edersek o kadar çok ilerleme kaydedebiliriz. Çünkü otizmin tek çaresi, tek ilacı erken tanı ve yoğun eğitimdir. Bu çocukların çok kısa bir zamanda erken tanı alması, hızla doğru, yoğun ve sürekli bir eğitim programına dahil olmaları gerekiyor. Devlet kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının da alilere destek vermesi lazım. Hep beraber onların yanında olduğumuzu gösterirsek aslında otizmle çok daha rahat mücadele edebiliriz."

OTİZMLİ ÇOCUKLAR ATLARLA BULUŞTU

Beylikdüzü Belediyesince de "Dünya Otizm Farkındalık Günü"nde otizmli çocukların hayvanlarla bir arada olması amacıyla at çiftliğine gezi düzenlendi.

Gezide, at binen çocuklar eğlenceli ve farklı bir zaman geçirdi. Otizmli çocuklar ve annelerinin keyifli zaman geçirerek sosyal hayattan kopmaması amacıyla yapılan etkinlikte, atları besleyen çocuklar heyecanlı dakikalar yaşadı. AA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Karpuzun bilinmeyen faydaları