ÖTV nedir? Yeni ÖTV düzenlemesi neleri kapsıyor? ÖTV zammı ne zaman?

ÖTV nedir? Yeni ÖTV düzenlemesi neleri kapsıyor? ÖTV zammı ne zaman?

Bazı mallara uygulanacak ÖTV oran ve tutarları ile ÖTV oranlarına esas özel tüketim vergisi matrahlarının yeniden belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu haberin ardından internette sıklıkla ÖTV nedir? Yeni ÖTV düzenlemesi neleri kapsıyor? ÖTV zammı ne zaman? soruları aratılıyor. İşte merak edilen soruların cevapları…

01 Mayıs 2019, Çarşamba 13:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sigara, cep telefonu ve hurda teşviki kapsamındaki araçlara ilişkin asgari maktu vergi tutarı yeniden belirlenmesinin ardından internette ÖTV ile ilgili aramalar arttı. Peki, ÖTV nedir? Yeni ÖTV düzenlemesi neleri kapsıyor? ÖTV zammı ne zaman? İşte detaylar…

ÖTV NEDİR?

Özel Tüketim Vergisi, belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir.

YENİ ÖTV DÜZENLEMESİ NELERİ KAPSIYOR?

Bazı mallara uygulanacak ÖTV oran ve tutarları ile ÖTV oranlarına esas özel tüketim vergisi matrahlarının yeniden belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, tütün içeren sigaralar, tütün yerine geçen maddelerden yapılmış sigara, puro ve sigarillolar, enfiye ve çiğnemeye mahsus tütünde asgari maktu vergi tutarı ise 0,2679 lira oldu.

Cep telefonlarında vergiye konu ÖTV matrahı ve oranı da yeniden belirlendi.

Bu kapsamda, ÖTV matrahı 640 lirayı aşmayan cep telefonlarında vergi oranı yüzde 25, 640-bin 500 lira arasındakiler için yüzde 40, diğerleri için yüzde 50 oldu.

Hurda teşviki kapsamındaki araçlar için de düzenleme yapılırken, ÖTV matrahı 70 bin lirayı aşmayan yeni araç için terkin edilecek ÖTV tutarı 10 bin lira, 70 bin-120 bin lira arasındakiler için 8 bin lira, 120 bin lirayı aşanlar için 3 bin lira olarak uygulanacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika... Binlerce kişiyi ilgilendiriyor! Ek ödeme yapılacak