Parasetamol yavaş yavaş öldürebilir!

Parasetamol yavaş yavaş öldürebilir!

İskoçya'nın Edinburgh Üniversitesi doktorları, uzun vadede gün aşırı kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip olan parasetamolün aşırı doz etkisi yaparak ölüme yol açabildiğini söyledi

24 Kasım 2011, Perşembe 11:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Üniversitenin araştırma ekibi, Edinburgh'daki hastanelerden birinde son zamanlarda bu duruma işaret eden 150'yi aşkın vaka tespit edildiğini açıkladı.

Dr. Kenneth Simpson, ''Bu kişiler intihar etmek amacıyla bir anda çok miktarda parasetamol almış kişiler değiller, ama az miktarda sürekli bu ilaçtan aldıkları için zaman içinde vücutlarına verdikleri hasar, aşırı dozun öldürücü etkilerine benziyor'' dedi.

Doktorlar, yavaş ilerleyen aşırı doz vakalarını tespit etmenin zorluğuna işaret ediyor.

Araştırma kapsamında, 1992-2008 yılları arasında Edinburgh Royal Infirmary Hastanesi’ne, parasetamolün neden olduğu karaciğer yetmezliğiyle kabul edilen 663 hastanın durumu incelendi.

VÜCUTTA UZUN SÜREDE BİRİKMESİ DAHA TEHLİKELİ

Doktorlar, bu kişilerden 161'inin genellikle baş ya da mide ağrısı için sürekli parasetamole başvuran ve karaciğerlerine verdikleri zarar zaman içinde biriken hastalar olduğunu belirtiyor.

Aşırı dozda parasetamol beyne, böbreklere ve solunuma da zarar verebiliyor.

Dr. Simpson, tek bir seferde intihar amaçlı parasetamol alanlara kıyasla, yavaş yavaş biriken aşırı dozdan hastalanan kişileri kurtarmanın daha zor olduğunu söylüyor.

(BBC TÜRKÇE)

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Milyonlarca insan her gün bu gerçekleri bilmeden yiyor!