Parazitleri yok ediyor

Parazitleri yok ediyor

Horasanotu bağırsaklardaki parazitleri düşürmeye yardımcıdır

22 Temmuz 2012, Pazar 23:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

Pelinot grubu bileşiklerin bir alt grubu olup, bu da Pelin otu, Kara pelin, Estergon ve Horasanotu gibi dört alt gruba ayrılır ve bu türde toplam olarak 300 civarında bitki vardır. Vatanı Türkistan ve Horasan (Güneybatı Türkistan şuan da İran işgalinde), olup günümüzde Almanya başta olmak üzere bazı ülkelerce kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Horasanotu 30-60 cm boyunda kazık kökü, gövdesinin alt kısmı odunsu ve yukarılara doğru çatallaşır. Yaprakları uzun saplı yan yapraklar karşılıklı ve tekrar kanat gibi çatallaşır ve oldukça incedir. Görünüm itibarı ile biraz dereotuna benzer. Çiçekleri salkım gibi topluca bir arada ve başları eğik aynı pelin otunda olduğu gibi, yeşilimsi esmer veya yeşilimsi sarı renkte, 2-4mm uzunluğunda ve 1-2mm enindeki goncalardan (çiçek açmadan önceki hali) oluşur. 

 

 

MİDENİZİ RAHATSIZLIKLARDAN ARINDIRACAK FORMÜL LADEN FORTE

Tesir şekli: Bağırsak solucanlarını düşürücü, mide-bağırsak sinirlerini etkileyicidir. 

Çay: Goncadan veya tozundan günde bir defa 2-3 gram veya 3 defa 1gram 150-200 ml su ile haşlandıktan sonra demlenmeye bırakılır ve sonra süzülerek içilir. Gonca veya tozu bir miktar balla da alınabilir. Santonin ise konsantre olup ancak günde 0,1 gram veya 0,15 gram bir miktar su ile alınır. Şayet günde 3 defa 0,04-0,05 gram alınır ise daha isabetli olur. Bu oran 5-10 yaşları arasındaki çocuklar için yarısı kadar alınır. Horasan otunun gonca tozu veya ekstraktı solucan düşürmek için yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda bu bitki droglarını aldıktan 30 dakika sonra hint yağı içilmelidir.

Hastalığın belirtileri (semptom): Şayet çocuk zayıf, yüzü soluk, göz altları koyuca ise, karnı ağrıyorsa, parmakları ile burnu deliklerini burgu gibi karıştırıyorsa, huysuz, isteksiz ve karnını sıkıyorsa solucan var demektir. Bu belirtilerin hepsinin birden olması gerekmez. Şayet birkaç belirti olur ise de bulgu için yeterlidir.

Homeopati’de: Horasan goncalarından 50 gr bir şişeye konur ve üzerine 500 ml %70’lik etanol ilave edilerek güneş ışığından uzak bir yerde iki günde bir çalkalamak suretiyle 4-6 hafta muhafaza edilir. bu süre so¬nunda süzülerek Homeopati’de Cinq adı ile anılan tentür elde edilir. bu tentürden günde 3 defa 15-20 damla alınır.

Yan tesirleri: Horasan otu tedavi dozajında dahi zehirleyici olabilir, bu nedenle çok dikkat etmek gerekir. Gonca veya ekstre tozu aldıktan sonra vişneçürüğü veya sarı renkte görme, kaslarda titreme, kramplar ve vücudun ateşinin düşmesi gibi haller ortaya çıkar. Şayet aşırı oranda bu druglar alınırsa nefes alış-veriş merkezini (beyinde) felce uğratarak ölüme bile sebep olabilir.

 

Birleşimi: Goncanın birleşimindeki maddeler şöyledir;

a) %2-3 oranında tere yağı (uçucu yağlar) içerir ve bununda ana maddesini %80’e varan oranda 1,8-Cineol’dan (Sineol=Eucaliptol) oluşur.

b) %3-5 oranında Sesquiterpenlakton türevleri içerir. Bunların başında ?-santonin, ß-santonin ve artemisin’den (?-hidroksy-santonin) oluşur. 

c) Ayrıca tanen ve reçine içerir.

Kullanılması

1) Üniversite kliniklerinde tedavi denemekleri ve araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Horasan otu üzerine yapılan çalışmalar devam etmektedir. Belki yakında daha geniş bilgi verebiliriz.

2) b) Halk arasında: Bağırsak solucanlarına karşı kullanılır. Horasan otunun goncasında bulunan santonin’in ekstresi yapılarak tozu elde edilir ve bu toz natürel ilaç yapımında kullanılır. Goncalar kurutulduktan sonra toz haline getirilir veya olduğu gibi muhafaza edilir. 

c) Homeopati’de sinirsel heyecanlanma, mide ve bağırsak kramplarına karşı kullanılır.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (5 Mart 2021 )