Petrol fiyatları 4 yılın en düşüğünde

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nde (OPEC) arzı kısma yönünde bir adım atılmayacağına ilişkin işaretlerle inişe geçen petrol fiyatları dört yılın en düşük düzeyine geriledi

16 Ekim 2014, Perşembe 12:02
A A
Petrol fiyatları 4 yılın en düşüğünde

Türkiye’nin de akaryakıt fiyatlarını belirlemede temel ölçüt olarak kullandığı Brent ham petrolünün varil fiyatı 83 doların da altına gerileyerek yaklaşık dört yılın en düşük düzeyine indi.

Brent petrolünün varil fiyatı 1 dolara yakın gerileme ile 82.98 dolara inerken, ABD ham petrolünün varil fiyatı da 1.15 dolar gerileme ile 80.84 dolara düştü. Brent petrolünün varil fiyatı 22 Kasım 2010 tarihinde 82.34 dolardan işlem görmüştü.

Petrol fiyatının yönünü aşağıya çevirmesinde, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) petrolde talep artış tahminini aşağı çekmesine rağmen, Suudi Arabistan, Kuveyt ve İran gibi OPEC’in en büyük üreticilerin üretimin kısılmayacağına işaret eden açıklamaları da fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu.

"PETROL FİYATLARIN AŞIRI UCUZ HALE GELECEĞİNE ŞAHİT OLABİLİRİZ"

DHA’nın sorularını yanıtlayan Ekonomist Ateşan Aybars, jeopolitik türbülanslarda petrol fiyatlarının fırladığını ancak uluslararası piyasalardaki toparlanma endişesiyle değer kaybettiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Petrol stokları çok yüksek; ama, OPEC meselesinde Suudi Arabistan vanaları kısacak tek ülke ancak bunu yapması mümkün değil. Iran ve Irak fiyatları geri çekti. Suudi Arabistan için 90 doların altın fiyat hayli yorucu ve petrol fiyatlarında düşüş süreci devam ediyor. Şu an için petrol fiyatların aşırı ucuz hale geleceğine şahit olabiliriz. Bu yıl Batı Teksas türü ham petrolü (WTI) 100 dolar üzerinde, Brent petrolü ise 105 doların üzerinde görmek mümkün değil. Petrol fiyatları şu ana kadar yapması gerekeni yaptı, şimdi daha düşük seviyelerde denge arayacak."

Sıradaki haber yükleniyor...