Piyasaların kulağı Brüksel'de olacak

Piyasaların kulağı Brüksel'de olacak

Piyasaların kulağı Brüksel'de olacak

23 Mayıs 2012, Çarşamba 09:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dün, Fitch’in Japonya’nın kredi notunu "AA"dan "A"ya düşürmesine rağmen hem ABD’de açıklanan ikinci el konut verilerinin beklentilerden iyi gelmesi hem de bugün başlayacak Avrupa liderler zirvesine yönelik beklentiler piyasaların olumlu seyretmesini sağladı.

Bugün Brüksel’de başlayacak olan Avrupa Birliği liderler zirvesinden yeni bir tahvil alım programının gündeme gelmesi ve ayrıca Yunanistan’ın Avrupa Birliğinden çıkacağına yönelik panik ve korkuları azaltacak açıklamaların gelmesi piyasaların beklediği gelişmeler olarak dikkat çekiyor.

Bugün piyasalara bakıldığında ise, Asya borsalarının Japonya’nın Nisan ayında dış ticaret açığı vermesi, ABD’de SEC’in JP Morgan hakkında soruşturma başlatması nedeniyle yüzde 2’ye varan kayıplarla işlem gördüğü ve küresel anlamda yaşanan tedirginliklerin etkisiyle doların diğer para birimleri karşısında değer kazandığı görülüyor.

Buna paralel olarak yurtiçinde bankalar arasında doların 1,8500’e kadar yükselmesinin de açılışta piyasaları olumsuz yönde etkileyebileceği düşünülüyor.


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren 'torba kanun teklifi' kabul edildi