Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (9 Nisan 2020 )

Cinsellikle yeni tanışan gençler bazen kendilerini büyük bir girdaba sürüklüyor. Heyecanla deneme yapıyor hatta altından kalkamayacakları işlere kalkışıyorlar. Sonra da şaşkına dönüyorlar. Ayaklarınız yere basana kadar bekleyin, ateşle oynamayın.

09 Nisan 2020, Perşembe 08:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Karım niye böyle?

28 yaşındayım, 1 çocuk babasıyım. Evleneli 3 yıl oldu ama eşim çok isteksiz. İlişkiyi uzun tuttuğum halde sadece yatıyor. Bu yüzden eşimden her gün soğuyorum. Ne yapacağım?

CEVAP

Değerli okurum, gerçekten zor durum. Bu cinsellikten kaynaklansa da bütünlük içinde başka erozyonlar da var. Burada tek sorun çocuğunuz. Geçimsiz ailelerde çocuklar riskte. Dengeler kurulmamışsa çocuk zarar görüyor. Bir yuvanın kurtarılması için eşler birlikte tedavi amacıyla profesyonel yardım almalılar. Siz hemen bu yola girmelisiniz.

Milli olmadım

18 yaşındayım. Her gün mastürbasyon yapmak istiyorum, yaptıktan sonra suçluluk duyuyorum. Şimdiye kadar milli olmadım. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Değerli okurum, milli olma yolunda antrenmanların tamam mı? Gol atayım derken gol yeme şanssızlığına uğramamak için saha sağlam mı? Ayağına çamur bulaşacak mı? Ben diyorum ki 2 yıl daha sabret, geliş ve piş. Sonra milli formayı giyebilirsin. Yeter ki formanın paçalarını çamurla kirletme. Acelen ne?

Zevk alıyorum

26 yaşında, 5 yıllık evli kadınım. Bir de kızım var. Evlendiğim günden beri ilişkide çok zor orgazm oluyorum. Hatta olmuyorum. Zevk alıyorum ama orgazm yok, neden?

CEVAP

Sevgili okurum, vajinanın yapısı cinsel birleşmeden çok doğuma uygun. Bu nedenle kadınlar vajinal orgazmda zorluk çekiyor. Bir de buna çocukluk yaşından başlayan korkular eklendiğinde orgazm kapısı kolay açılmıyor. Konu eşlere bağlı. Biraz fantezi yoksunluğu, biraz da sizlerin ‘Yine mi orgazm olamayacağım?’ korkusu ve kuşkusu. Bunlar bir ölçüde çözümlense ve ufak bir pencere açılsa o bile kârdır.

Uzak duruyorum

18 yaşındayım. Mastürbasyondan zevk alamıyorum. Boşalmaya yakın heyecanım gidiyor. Birkaç kez kız arkadaşlarımla ilişkiye girdim. Yine aynı şey oldu. Artık cinsellikten uzak duruyorum. Sizce ne yapmalıyım?

CEVAP

Değerli okurum, çok üzerine gitme ve çok da uzak durma. Daha yaşın ne ki? Birkaç kız arkadaşı nereden ve nasıl buldun?

Taktik verir misiniz?

23 yaşındayım. Kız arkadaşım ilişkiye girmek istiyor ama korkuyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Onu ikna edemiyorum. Ne yapayım?

CEVAP

Değerli okurum, flörte, aşka şapka çıkarıyoruz. Ama yasalarla onaylanmamış ilişkinin de taktiğini vererek ileride ne olacağı belli olmayan maceraya hoş görün ki çanak tutamam. Üzerine gidip korkutma kızcağızı.

Neden olmuyor?

21 yaşında kızım. Sevgilim 24 yaşında. 1 yıldır ilişkiye giriyoruz ama ben orgazm olamıyorum. Sevgilime yalan söylüyorum. Nedir benim sorunum?

CEVAP

Sevgili okurum, yola devam ettiğine göre, tempoyu düşürme. Günün birinde umarım evlenirsiniz. Evlenince de orgazm sorunu yaşarsan bunca bilge hoca ona bir çare bulur.

İsteksizlik başladı

44 yaşındayım ve 15 yıldır evliyim. Bir çocuğum var. Son birkaç aydır cinsel gücümde kayıp var. Eşim son derece mutsuz. Karımla ilişkiye girmek istemiyorum. Bunun sebebi nedir? Evliliğim tehlikede.

CEVAP

Değerli okurum, bu gibi konularda bazı sorular sormamız gerekiyor. Haftalık, aylık sayıyı vermemişsin. Gece sertleşmelerin oluyor mu, olmuyor mu? Bunun şartlanma dediğimiz alışkanlığa dönüşmemesi için bir uzmandan yardım al.

Seviyorum

20 yaşında kızım. Erkek arkadaşımla sevişirken bir türlü orgazm olamıyorum. Onu çok seviyorum ama olmuyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Kızım, “Orgazm olamıyorum” diye takarsan orgazm olamazsın. Erkek arkadaşın üzerine düşen rolleri biliyor mu? Sen kendini ne kadar sorguluyor ya da geriyorsun, bilemem. Şimdilik takma, kendini rahat bırak. Önünüzde bitmez tükenmez zaman var.

Uzun sürsün istiyorum

İlişki uzun sürsün istiyorum. Nasıl bir ilaç alayım? İlaç mı yoksa krem mi almak lazım?

CEVAP

Değerli okurum, ilaç niye? İlaç kimyasal bir madde. En iyi ilaç kendinsin; iraden ve aklın.

Çok korkuyor

Sevgilimle 2 yıldır birlikteyiz. Kız ilişkiden korkuyor. Onun bu korkusunu nasıl yenebiliriz?

CEVAP

Değerli okurum, kızlar korkar. Ama çocuğum evlenmeden önce bu tür maceralara ön ayak olmak bana da, size de yakışmaz. Bu işlerde niyete bakılır. Niyetin sağlamsa zaman her şeyi halleder. Gençliğini yaşa.

Bir şeyler yaşadık

20 yaşında kızım. Erkek arkadaşımla bir şeyler yaşadık. Biraz ağrım oldu, kanama yoktu. O beyaz gelinliğin hakkını verecek miyim?

CEVAP

Sevgili okurum, bu gençle evleneceksen bana göre de ilk erkeğin olduğundan zaten o beyaz gelinliğin hakkını vermiş oluyorsun. Derdin ne, sorunun ne? Zar esnekti, bu durumda sorumlu değilsin. Hadi işine ve keyfine bak. Dertsiz başına dert yaratma.

Kabul etmedim

20 yaşında kızım. Bir hafta önce erkek arkadaşım ilişkiye girmek istediğini söyledi, kabul etmedim. Çünkü geçmişte bir kaza ile kızlığım bozulmuştu. Sizce ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili kızım, aferin yavrum. Aklın başında. Ama erkek arkadaşına direnmekte zorlanacaksın. Aklını ve iradeni dengele. Sevgiline direnebildiğin kadar diren güzel çocuğum. Aceleye ne gerek?

BÖYLE SORU YOK!

BÖYLE SORU YOK!

Cinsellik aklıma gelmiyor

21 yaşındayım. Kız arkadaşımla cinsellik aklıma gelmiyor. Sinemaya, gezmeye gidip güzel vakit geçiriyoruz. Haftada 2 kere mastürbasyon yapıyorum. Mastürbasyon yaptıktan birkaç gün sonra yüzümde sivilceler çıkıyor. Acaba mastürbasyondan mı?

CEVAP

Değerli okurum, bu cevabım sana değil, kız arkadaşına. Kızım, beni iyi dinle. Bu zamanda böyle birini bulamazsın. Gözü senden başkasını görmüyor. Ama bazı ihtiyaçları da var her insan gibi. Sana dokunmaya kıyamıyor, başkasına da gitmiyor. Kendi işini kendi hallediyor, sivilceleri seyretmek de sana düşüyor. En iyisi şartlar uygunsa bir an önce evlenin. Sevgilin sivilcelerinden kurtulsun, senin de göz zevkin daha fazla bozulmasın.

GÜNÜN SORULARI

Neden meni gelmedi?

15 gün önce böbrekteki taşımı kırdırdım. Kendimi denedem istedim ve mastürbasyon yaptım. Ama benden meni gelmiyor. Sebebi nedir?

CEVAP

Değerli okurum, öncelikle geçmiş olsun, o taştan kurtulmuşsun, gözün aydın. Olay biyolojik mekanizmanın kendinde. Mümkün olan en kısa zamanda bir üroloji uzmanına başvurup test yaptırmalısın. Gerçek neden ancak böyle ortaya çıkar. Sorununun geçici olduğunu düşünüyorum.

Kaç yaşındasın? Bunları da belirtseydin iyi olurdu. Uzmana görününce bana da mail atmanı rica ediyorum.

Olgunları beğeniyorum

24 yaşındayım, erken boşalıyorum. Bir de olgunlardan daha çok hoşlanıyorum, neden olabilir?

CEVAP

Değerli okurum, olgun derken neyi kastediyorsun? Etine dolgun, birini mi? Yoksa senden yaşça büyük birini mi? Eğer etine dolgun istiyorsan bu senin seçimin. Balı ister kaşıkla yersin, ister ekmek bandıra bandıra yersin. İster içine tereyağı koyup ekmeğe sürüp yersin. Gördüğün gibi seçenek çok. Seç seç al. “Yok yaşça büyük biri” diyorsan o da senin isteğin. Buna hiç karışamam. Gönül senin, aşk senin. Bilirim, gönül ferman dinlemez.

GÜNÜN SÖZÜ

Psikolojimiz bir ağacın dalları ve çiçekleridir. Genlerimiz ise kökleri. H.D.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cinsel ilişki sırasında orgazm olamamak bir sorun mu? Orgazm nedir?