Promosyonda emekliye çifte kolaylık!

Emeklinin promosyon alabilmesi için en az iki adet otomatik ödeme talimatı vermesi gerekiyordu. Her bir emekli için geçerli olan bu uygulama değişti. Artık emekli çiftlerden birisinin otomatik ödeme talimatı vermesi yetecek

24 Şubat 2017, Cuma 09:32
A A
Bilal Emin Turan-POSTA

12 milyon emeklinin promosyon ödemesi için geri sayım başladı. Bir hafta sonra hesaplara 300 ila 450 lira arasında promosyon yatacak. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) şu ana kadar 16 bankayla protokol imzaladı. Protokole göre 1000 lira ve altındaki emekli maaşı için en az 300 lira, 1000-2000 lira arasındaki maaş için 375 lira, 2000 lira ve üzeri maaşlar için de 450 lira promosyon ödenecek.
 

BU ÜÇ ŞART STANDART


Artık isteyen emekli maaşını istediği bankadan alabilecek. Maaş hangi bankadan alınırsa alınsın üç şart hepsi için standart olacak. Şartlar sırasıyla şöyle: Tüm emekliler, dul ve yetimleri, gaziler maaş alacakları bankalarla 3 yıl geçerli olacak bir sözleşme yapacak. Emeklilerin her biri maaş aldığı bankaya elektrik, su, telefon gibi 2 otomatik fatura talimatı verecek. Bankada ya ek hesap açtıracak, ya da bankanın kredi kartını alacak.
 

4 FATURA GEREKİYORDU


Emekliler üç şartı da yerine getirirse aldığı maaşa göre promosyonuna kavuşabilecek. Ancak binlerce emekli çift var. Bunların her birinin ayrı ayrı otomatik ödeme talimatı vermesi zor oluyordu. Çalışma Bakanlığı bu emeklilere kolaylık sağladı. Emekli eşler için promosyon şartını esneten bakanlık, eşlerin aynı bankadan maaş almaları halinde dört adet yerine iki otomatik ödeme talimatı vermesinin yeterli olacağını bildirdi.


ÇOCUĞUNUN YANINDA KALAN NE YAPSIN?


Emekli eşler için esnetilen şartların ‘çocukları’ veya ‘akrabası’ yanında kalan emekliler için de getirilmesi bekleniyor. Birçok emekli “Çocuklarımın yanında kalıyorum. Benim üzerime kayıtlı fatura yok. Ben nasıl promosyon alırım?” diye soruyor. Çalışma Bakanlığı’nın bu konuda da bir düzenleme yapmasıyla mağduriyetlerin önüne geçileceği ve promosyon almayan emeklinin kalmayacağı ifade ediliyor.
 

BANKA İSTERSE DAHA FAZLA ÖDEYEBİLECEK


Emekliye promosyon Bankalar Birliği’nin de gündemindeydi. Yapılan açıklamada, bankaların müşteri lehine olmak üzere, protokol ile belirlenen şartların dışında daha yüksek promosyon vermekte serbest olduğu belirtildi. Emeklilerin istedikleri bankayla çalışma konusunda serbest oldukları ifade edilen açıklamada, “Bankalar emekliye sunulan ürünleren elde ettiği kazançları emekliyle paylaşacak” denildi.


BAKAN MÜEZZİNOĞLU'NDAN AÇIKLAMA


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, milyonlarca emekliyi ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. Emeklilere promosyon ödemesinde, bankaların istediği fatura ve kredi kartı şartı kaldırıldı. Bakan Müezzinoğlu, İstanbul'da katıldığı bir toplantıda, gazetecilerin sorusu üzerine, emekliye promosyon ödemesinde fatura ile kredi kartı veya kredili mevduat hesabı şartlarının tümden kaldırıldığını açıkladı.


3 YIL BANKADA KALMA ŞARTIYLA PROMOSYONDAN YARARLANACAKLAR


Bakan Müezzinoğlu, 3 yıl o bankada kalma taahhüdünde bulunan emeklilerin promosyondan yararlanacağını açıkladı. Promosyon düzenlemesi 11 milyon 750 bin emekliyi kapsıyor. 1000 lira altında emekli maaşı alanlara 300 lira; 1000-2000 lira arası 375 lira; 2000 lira üzerine 450 lira promosyon ödemesi yapılıyor.


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.