'Rahatlıkla tavuk yiyebilirsiniz'

'Rahatlıkla tavuk yiyebilirsiniz'

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Sait Koca, "Kanatlı eti üretiminde hiçbir şekilde hormon kullanılmıyor, gönül rahatlığıyla tavuk tüketebilirsiniz" dedi

28 Nisan 2013, Pazar 14:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Sait Koca, kanatlı eti sektörünün dünya genelinde büyüyen bir sektör olduğunu, 2012 yılında dünyada kanatlı eti üretiminin 103,5 milyon ton olarak tahmin edildiğini söyledi.

Türkiye'de 1990 yılında 216 bin 759 ton düzeyindeki kanatlı eti üretiminin 2004 yılında 1 milyon tonu aştığını anlatan Koca, 2012 yılında ise 1 milyon 830 bin tona kadar yükseldiğini ifade etti.

Türk kanatlı sektörünün Avrupa ve dünya standartlarını yakaladığını dile getiren Koca, yüksek ihracat potansiyeli bulunan sektörün ekonomi için de çok önemli olduğunu belirtti.

'HORMON VAR' DİYEN VATAN HAİNİDİR

Koca, üretim ve fiyat gibi sorunlar nedeniyle toplumun protein açığını kapatmada kırmızı etin yeterinde değerlendirilemediğine dikkati çekerek, Türkiye'de domuz eti eksikliğinden doğan açığı kapatmaya kanatlı sektörünün talip olduğunu kaydetti.

Koca, sektördeki firmaların modern üretim tesislerine sahip olduğunu, dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiğini ve standartları yakaladıklarını vurguladı.
Kanatlı sektörüyle ilgili hiçbir şey bilmeyen bazı kişilerin "tavuğun günde 2-3 defa yumurtladığı, GDO'lu üretim yapıldığı ve hormon kullanıldığı" yönünde açıklamalarını üzülerek izlediğine işaret eden Koca, "Tamamen reyting uğruna bu tür açıklamalar yapan kişileri vatan hainliği ile bir tutuyorum" diye konuştu.

'HORMON KANATLI ÜRETİMİ İÇİN EKONOMİK DEĞİL'

Koca, hormonun kanatlı sektöründe kullanılmasının her şeyden önce ekonomik olmadığını dile getirerek, şunları söyledi:

"Belki hakaret gibi kabul edeceksiniz ama tavuk üretiminde hormon kullanıldığını söyleyenler soytarılıktan başka bir şey yapmıyor. 21 günde çıkan bir civcivi hızlı yetiştireceğim diye 17 güne indiremezsiniz. Bu doğanın kuralıdır, civciv 21 günde çıkar. Her ortamda ve her fırsatta söylüyorum (dünyada hormon kullanımı yoktur) diye. Bunun gerekçesi de çok basit. Siz 5 kuruşluk verim artışı için 10 kuruşluk hormon kullanır mısınız? Hormon kanatlı üretimi için ekonomik değildir ve tavukçulukta kullanılmaz. Ekonomik olsaydı birileri kullanırdı ve onu tartışırdık. Türkiye'de üretimin neredeyse tamamına yakını güvenilir olan tek sektör kanatlı sektörüdür. Kanatlı eti üretiminde hiçbir şekilde hormon kullanılmıyor, gönül rahatlığıyla tavuk tüketebilirsiniz."

AA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Böbrek taşı sancısına ne iyi gelir, neden olur? Böbrek taşı sancısı nasıl düzelir, nasıl geçer?