Rahim ağzı kanserinin teşhisi için yeni umut!

Rahim ağzı kanserinin daha etkili teşhis edilmesini sağlayan test geliştirildi. ABD'deki Louisville Üniversitesi'nden bilim adamlarının geliştirdiği, kanın ısıtılmasına dayalı testin daha etkili ve güvenilir teşhis imkanı sağladığı belirtildi

10 Ocak 2014, Cuma 10:22
A A
Rahim ağzı kanserinin teşhisi için yeni umut!

Kanın ve proteinlerinin ısıtılması, kanı alınan kişinin rahim ağzı kanserine yakalanıp yakalanmadığının anlaşılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca test sayesinde kanı alınan kişinin kanserinin hangi aşamada olduğu da öğrenilebilecek.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Nichola Garbett, bu testin rahim ağzı kanserinin en etkili yöntemi olan smear testinin yerini elbette almayacağını belirtti.

Garbett, yeni geliştirilen testin smear testini tamamlayabileceğini ve doktorların tedavinin etkinliğini daha iyi gözlemleyebileceğini vurguladı.

Kanın, hastalıklar söz konusu olduğunda ısıya çok farklı şekilde tepki verdiğini açıklayan bilim adamları, bu yöntemin daha önce akciğer, yumurtalık, cilt kanserleri gibi çeşitli kanserlerin ve farklı hastalıkların teşhisinde de kullanıldığını ifade etti.

Araştırmanın sonuçları "Public Library of Science ONE" dergisinde yayımlandı.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...