Rusya krizi sebze-meyveyi ucuzlatmadı, aksine fiyatlar arttı!

Rusya krizi sebze-meyveyi ucuzlatmadı, aksine fiyatlar arttı!

Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından gelen ambargolar nedeniyle sebze-meyve fiyatlarının düşeceği tahmin ediliyordu ancak aralık ayında yükselen sebze ve meyve fiyatlarına bağlı olarak gıda fiyatlarında ortalama yüzde 2,04 oranında artış yaşandı

27 Aralık 2015, Pazar 12:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, konfederasyonun Ar-Ge bölümünün Türkiye’deki gıda maddelerinin fiyatlarını izlemek amacıyla başlattığı araştırmanın aralık ayına ilişkin sonuçları açıklandı.

4 KİŞİLİK AİLENİN SEPETİ 1611 LİRAYA DOLDU

Türkiye hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinden sonra gündeme gelen "bu kriz, sebze ve meyve fiyatlarını düşürecek" söylentisinin gerçeği yansıtmadığı savunulan açıklamada, "Aralık ayında sebze ve meyve fiyatlarına bağlı olarak gıda fiyatlarında ortalama yüzde 2,04 oranında artış yaşandı. Dört kişilik bir memur ailesi için oluşturulan aylık gıda sepeti aralık ayında 1611 (bin 611) liraya doldu" ifadeleri kullanıldı.

DOMATES VE SALATALIK GİBİ 'FİYATI DÜŞECEK' DENENLER DAHA DA ARTTI

Açıklamada, aralık ayında meyve fiyatlarının bir önceki aya göre yüzde 16,3 oranında artış kaydedildiği belirtilerek, şu bilgilere yer verildi:

"Aralıkta, bu mevsimde ağırlıklı olarak tüketilen armut, ayva, elma, mandalina, portakal, muz, limon gibi tüm meyvelerin fiyatında artış yaşandı. Meyve fiyatlarında son iki ayda ise ortalama yüzde 33,28 oranında artış kaydedildi. Sebze fiyatlarında ise aralık ayında bir önceki aya göre ortalama yüzde 8,33 oranında artış kaydedildi. Son iki aylık dönemde yaşanan artış ise yüzde 31,36’yı buldu. Aralıkta özellikle domates, havuç, kabak, patlıcan, salatalık gibi ürünlerin fiyatlarında yüksek oranlı artışlar yaşanırken, ıspanak, maydanoz, kuru soğan, pırasa, yeşil soğan gibi ürünlerin fiyatlarında yaşanan düşüş ise sebze fiyatlarının çok daha yüksek oranda artmasını önledi."

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Düzenleme Meclis'e gönderildi, Bireysel Emeklilik Sistemi değişiyor