Saatlerce idrarını tutan çocuklar için 'enfeksiyon' tehlikesi

Saatlerce idrarını tutan çocuklar için 'enfeksiyon' tehlikesi

Okul çocuklarında sık görülen idrarını yapmayıp eve saklama durumu, idrar yolu enfeksiyonuna zemin hazırlıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Can Özoğlu "İdrarın mesanede uzun süre kalması hastalık yapan bakterilerin artmasına, koruyucu hücrelerin bozularak idrar yolu enfeksiyonu oluşmasına yol açar. Tuvalete gitmeye çekinen çocukta gelişen kabızlık da idrar yolu enfeksiyonunu tetikleyen faktörlerden biridir" dedi

23 Ekim 2018, Salı 09:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Can Özoğlu, okulda tuvaletini yapmayıp tutan çocukların anne ve babalarına 'idrar yolu enfeksiyonu' riski uyarısında bulundu. Üriner sistemin herhangi bir bölümünün bakteri, virüs veya mantar gibi mikroorganizmalar ile enfekte olmasının idrar yolu enfeksiyonu (İYE) olarak tanımlandığını vurgulayan Uzm.Dr. Can Özoğlu şöyle konuştu:

"İdrar yolu enfeksiyonunun çocukluk çağında görülme sıklığı yüzde 2-8 oranındadır. İlk yaşta erkeklerde daha sık görülürken daha sonraki yaşlarda erkeklere göre kızlarda görülme sıklığı artar. İdrar yolu enfeksiyonu ilk yıl içinde yüzde 12-30, 5 yıl içinde yüzde 50 oranında tekrarlama gösterir. İdrar yolu enfeksiyonu, sık görülmesi, uzun dönemde böbrek hasarlanmasına, hipertansiyona, idrardan protein kaçağına, nadir de olsa ilerleyici böbrek yetmezliğine ve bunlara ek olarak kız çocuklarında ileride gebelik problemlerine yol açabilmesi nedeniyle çocukluk çağının önemli ve riskli bir hastalığıdır.

İdrar yolu enfeksiyonu olan yenidoğan ve küçük bebeklerde bulgular genellikle üriner sistemle ilgili değildir ve kolaylıkla gözden kaçabilir. Bu bulgular; uzamış sarılık, ateş, kusma, halsizlik, uyaranlara aşırı tepki verme, yetersiz kilo alımı, kanlı veya kötü kokulu idrar yapma şeklinde karşımıza çıkabilir. Daha büyük çocuklarda kesik kesik, sık idrara çıkma, idrar yaparken ağlama, idrar kaçırma, karın ağrısı şikayetleri saptanabilirken iletişimin daha kolay olduğu okul çağındaki çocuklar, sırt, bel ağrısı çektiklerini, idrar yaparken canlarının acıdığını dile getirebilirler."

OKUL ÇAĞINDA İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNA DİKKAT!

Özellikle yuva ve anaokulu çağındaki çocukların birçok nedenle tuvalete gitmeye çekindiğini, bazı anne babaların "Mikrop kapar, hasta olur" endişesiyle çocuklarının okul dahil ev dışında tuvaletlere girmesini istemediğini belirten Uzm.Dr. Can Özoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Oysa hangi gerekçeyle olursa olsun çocuğun saatlerce idrarını yapmayıp tutması, idrar yolu enfeksiyonu olma riskini artırır. Yine uzun süre tuvaletini tutma nedeniyle gelişen kabızlık da idrar yolu enfeksiyonunu tetikleyen faktörlerden biridir. Enfeksiyonun tekrarlama riski de düşünüldüğünde çocukların tuvalete çekinmeden gitmelerini sağlayacak uygun koşullar sağlanmalı, bu konuda anne-baba ve öğretmenler işbirliği içinde olmalı. Bu idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesi aşamasında atılacak en önemli adımlardan biri."

ÇOCUKLARDA KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Uzm.Dr. Özoğlu, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu gelişme riskini azaltmak için önerilerini de şöyle sıraladı:

"Çocuklara idrarın açık renk olmasını sağlayacak şekilde yeterli miktarda sıvı verilmeli, günde 6-8 kez idrar yapmaları sağlanmalıdır. Çocuklar tuvalette yeterli süre kalmalı, aceleyle yapıp kalkmamalı, mesanenin tam olarak boşalması sağlanmalıdır. Tuvalete girmeden önce ve sonrasında eller mutlaka yıkanmalı. Özellikle kız çocuklarında banyo süresi çok uzatılmamalı, tahriş edici özelliğe sahip köpüklü sabun ve şampuan kullanılmamalı. Genital bölge temizliği önden arkaya doğru ve bir kez olacak şekilde uygulanmalı. Akşam ayakta alınacak bir duş bu bölgenin tam anlamıyla temizlenmesini sağlayacaktır. Naylon ve dar pantolonlar vulva hijyenini olumsuz etkilediğinden kullanılmamalı. Kabızlık ve bağırsak paraziti tedavi edilmeli. Sünnet açısından olgular değerlendirilmeli."

DHA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ağız hijyeni salgında daha önemli