Safranbolu'daki safran tarlaları turistlerin uğrak yeri oldu

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve "en iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde safran tarlaları turistlerin uğrak yeri oldu

25 Ekim 2017, Çarşamba 16:06
A A
Safranbolu'daki safran tarlaları turistlerin uğrak yeri oldu
Safranbolu ile özdeşleşen, boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda sektörü gibi birçok alanda kullanıldığı için "mucize bitki" olarak adlandırılan safran,  turistlerin de ilgi odağı haline geldi.
 

KİLOSU 30 BİN LİRA


Safranbolu'da ekimi ağustos sonu ve eylül ayının ilk haftasında yapılan, kilogramı 25-30 bin liradan alıcı bulan safranın hasadı ise ekim ve kasım aylarında yapılırken, tur şirketleri tarafından safran tarlalarına günübirlik geziler düzenleniyor.

Safranı yerinde görmek isteyen yerli ve yabancı turistler, turlara katılarak hem safran bitkisi hakkında bilgi sahibi oluyor hem de safran hasadı yapıyor.

Safran üreticisi İsmail Yılmaz,  hasat zamanı yoğun şekilde tur geldiğini söyledi.

Çok yoğun bir talep olduğunu ifade eden İsmail Yılmaz, şöyle devam etti:

"Safran üretim çiftliğini görmek isteyen çok insan var. Oldukça yoğun geçiyor, çiçek de çok. Gelen herkese bir sepet veriyoruz, toplatıyoruz. Bizim de işimize geliyor toplanması. Zaten ücret karşılığı toplatıyoruz normalde bunu.  Gelenler hem merak ediyor hem çiçek topluyor. Bize de faydalı oluyorlar,  kendileri de bilgilenmiş oluyorlar. Bizim önderliğimizde toplatıyoruz. Görevli arkadaşlarım var. Nasıl toplayacaklarını, nereye basacaklarını, ne şekilde gezeceklerini anlatıyoruz." 

Gelenlerin çok memnun kaldığını aktaran Yılmaz, "Türkiye'nin birçok şehrinden gelenler var. Karadeniz'den, doğudan ama özellikle Marmara bölgesinden çok gelen oluyor. Yine yurt dışından gelenler var. Çinliler, Araplar da çok geliyor. Hafta içi de gelen oluyor ancak hafta sonları çok daha yoğun oluyor."  dedi. 
 

"TOPLAMASI BİRAZ MEŞAKKATLİ, NARİN BİR ÇİÇEK"


İstanbul'dan gelen Aslı Balcı, "Bugün de özellikle safran tarlasını görmek, hem de hasat zamanıymış bu keyifli anı paylaşmak istedik. Safran bitkisini enteresan buldum. Hep sarıçiçek verdiğini bildiğim için böyle bir çiçek beklemiyorduk ama çok güzel gözüküyor. Toplaması biraz meşakkatli, narin bir çiçek. Keyifli güzel, biz çok keyif alıp eğlendik" ifadelerini kullandı.

Ankara'dan gelen Ayşe Koçak ise safran hasadının çok keyifli olduğunu söyledi. Toprakla uğraşmanın ve çiçek toplamanın çok farklı bir keyif verdiğini  aktaran Koçak, "Çok memnun kaldık. Tabii ki Ankara'ya döndüğümde arkadaşlarıma bu  hasat döneminde gelmelerini mutlaka söyleyeceğim. İlk kez hasat yapıyorum. Çok  ince bir iş, bilmek gerekiyor. Üretici açısından çok ince işçilik var." diye  konuştu.  

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Hem güçlü hem aile düşkünü