SağlıkAmerika, Multiple Skleroz (MS) için yeni bir ilaca onay verdi

Amerika, Multiple Skleroz (MS) için yeni bir ilaca onay verdi

Amerika, Multiple Skleroz (MS) için yeni bir ilaca onay verdi

ABD'de Gıda ve İlaç Dairesi, Multipl Mkleroz (MS) hastalığının nükseden ve primer progresif türüne karşı bir ilaca onay verdi

Beyin vücut ilişkisini engelleyen MS hastalığı için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, hastalara ve yakınlara umut olabilecek yeni bir ilacı onayladı.

MS'in özellikle şiddetli bir türüne ve primer-progresif MS'e yönelik olarak çıkartılacak bu ilacın deneysel aşamada gerileme gösterdiği tespit edildi.


İLK İLAÇ OLDU


Bu yeni ilaç hastalığın ilerleme hızını yavaşlattı. Primer-progresif MS için tedavi anlamına gelmediği belirtilen ilacın sadece semptomları yavaşlattığı ve bazı hastalarda hastalığın nüksetme oranlarını düşürdüğü belirtildi.

İlaç nükseden ve primer-progresif MS türleri için ABD'de onay alan ilk ilaç oldu.


MULTİPL SKLEROZ NEDİR?


MS (Multipl Skleroz) hastalığı, kişinin bağışıklık sistemindeki bozukluk sonucu beyin ve omurilikte çok sayıda plakların oluşmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Genç yaşlarda görülebilen MS (Multipl Skleroz) hastalığı, dünyada yaklaşık 3 milyon, Türkiye’de ise 35 bin kişiyi etkilemektedir. MS hastalığı ataklar halinde gelişir ve ancak uygun tedavi ve düzenli takiple kontrol altında tutulabilmektedir. Multipl Skleroz hastalığı genellikle 20- 40 yaşları arasında ortaya çıkar.

SIRADAKİ HABER