Beden SağlığıUyurken neden dişlerimizi sıkarız?

Uyurken neden dişlerimizi sıkarız?

Paylaş
Uyurken neden dişlerimizi sıkarız?

Gündelik hayatta stres kaçınılmaz bir duygu olarak kendini gösteriyor. Kendilerini zihinsel ve fiziksel açıdan rahatsız hisseden kişiler, uyurken farkında olmadan dişlerini sıkabiliyor

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, tıpta bruksizm olarak adlandırılan bu hastalık hakkındaki görüşlerini aktardı:


BRUKSİZM NEDİR?


Bruksizm; uyku süresince, güçlü çene hareketleri ile oluşan alışkanlıklardır. Genellikle kişiler uyku safhasındayken görülen bu durum, diş sıkma rahatsızlığıdır. Bireyler bu hareketi istem dışı yaparlar. Beyin bölgesine iletilen stresin yoğunluğu arttıkça çiğneme kaslarının sıkımı da aynı oranda güçleşir ve kişi fark etmeden dişlerini gıcırdatmaya, sıkmaya başlar. Çene kasları diğer kaslara göre daha güçlü olsalar da bireylerin alt ve üst çenesinin, çiğneme, yutkunma gibi durumlar dışında birbirine temas etmemesi gerekir. Bunun nedeni ise dişlerin birbirlerine bir şeyi çiğneme dışında sert bir şekilde sürtünmesinin dişlerde aşınmaya yol açmasıdır.

Uyurken neden dişlerimizi sıkarız


BRUKSİZM BELİRTİLERİ NELERDİR?


Diş sıkma hastalığı şikayetiyle başvuran hastalarda çene kaslarını zorlamanın sonucunda boğaz, çene ve yüz kaslarında ağrı, dişlerin kırılması ya da oyulması gibi durumlara rastlanır. Çene kaslarının sürekli sıkılması ise zamanla dişlerde hassasiyet ya da çene eklemlerinde rahatsızlıklar oluşturabilir. Bu durum ise çiğneme esnasında ağrıya neden olur.

Haberin Devamı